Jak wychować chłopca na szczęśliwego człowieka
Zdjęcie autorstwa jonas mohamadi z Pexels

Choć mogłoby się wydawać, że skoro kobiety posiadają prawa wyborcze oraz mogą kształcić się na uniwersytetach i pracować zawodowo, patriarchat nam nie grozi. Niestety, wciąż odczuwamy skutki systemu, w jakim dorastały nasze babki i prababki. Pewne wzorce zachowań są bowiem zbyt głęboko zakorzenione. W naszym artykule podpowiadamy, jak wychować chłopca na szczęśliwego człowieka.

Spis treści:

  1. Jak patriarchat krzywdzi mężczyzn?
  2. Cechy pożądane u mężczyzn
  3. Czego patriarchat wymaga od kobiet?
  4. Jak wychować chłopca na szczęśliwego człowieka?
  5. Wspieranie zainteresowań dziecka
  6. Asertywność jako odpowiedź na krytykę patriarchalnego społeczeństwa

Jak patriarchat krzywdzi mężczyzn?

Wbrew obiegowej opinii, system patriarchalny nie tylko krzywdzi kobiety. Te bardzo mocno ogranicza, zmusza ich do bycia cichymi i usłużnymi. Odbiera im prawa wyborcze oraz możliwość wygłoszenia własnego zdania. Jednak system patriarchalny krzywdzi też mężczyzn. Wymusza bowiem na nich odwagę, nieustępliwość i twardość. Tymczasem każdy człowiek to indywidualna jednostka, trudno sklasyfikować go wyłącznie w oparciu o płeć biologiczną.

Cechy pożądane u mężczyzn

System patriarchalny w przypadku mężczyzn promuje wartości takie jak wysokie stanowisko, władza, dobra płaca, zdobywca i brak zobowiązań.  Warto jednak podkreślić, iż taka zawężona klasyfikacja jest krzywdząca dla obu płci. Nie każdy mężczyzna chce sprawować władzę i pretenduje o najwyższe urzędy. Niektórzy panowie nie czują się dobrze w tej roli. Nie każdego faceta satysfakcjonuje też seks bez zobowiązań oraz dobra zabawa. Niektórzy pragną silnej więzi emocjonalnej z partnerką.

Czego patriarchat wymaga od kobiet?

W przypadku kobiet patriarchat wciąż promuje opiekuńczość i oddanie. Te cechy są niezwykle pożądane przez konserwatystów, ponieważ pozwalają oddelegować panie do bardzo ciężkiej, a zarazem słabo opłacanej pracy. Nauczycielki przedszkolne, opiekunki w żłobkach, opiekunki dla osób starszych – wszystkie te zawody są bardzo trudne. Kobiety wciąż najlepiej widziano by jako oddające się tego typu zajęciom za niewielkie pieniądze.

Wspieranie zainteresowań dziecka

Zdjęcie autorstwa Bess Hamiti z Pexels

Jak wychować chłopca na szczęśliwego człowieka?

Nowoczesny rodzic zazwyczaj nie ma problemu, by zaakceptować, że jego córka kocha nauki ścisłe i interesuje się programowaniem. Może nawet założyć strój Rambo na bal karnawałowy. Jednak gdy przychodzi do niego syn, który chce pomalować paznokcie czy wystylizować się na księżniczkę, w jego głowie pojawia się zgrzyt. Boi się, że zainteresowania chłopca mogą zostać uznane za ukryty homoseksualizm. W rezultacie mówi synowi, że nie powinien bawić się błyskotkami, bo to babskie. W ten sposób tworzy podział na dobre zabawy, vide Rambo, oraz gorsze, vide przebranie księżniczki czy malowanie paznokci. W ten sposób chłopiec otrzymuje komunikat, że jego zainteresowania są niestosowne. Natomiast córka będąca świadkiem rozmowy może odnieść wrażenie, że należy do gorszej części społeczeństwa.

Wspieranie zainteresowań dziecka

Zainteresowania dziecka to bardzo indywidualna kwestia, niemniej pozwalają rozwijać mu jego ukryte talenty. Jeśli będziemy wmawiać chłopcom, że pewne zabawy są niestosowne, to nie rozwinie on w sobie pewnych cech. Nie dość, że możemy nieświadomie odbierać dziecku szansę na szczęśliwe życie, to jeszcze pozbawiamy świat jego ukrytych możliwości. Jeśli zastanawiasz się, jak wychować chłopca na szczęśliwego człowieka, musisz zerwać ze stereotypami. Fakt, iż synek interesuje się kosmetykami, nie musi mieć nic wspólnego z homoseksualizmem. Możliwe, że te fascynują go ze względu na kolor, zapach czy fakturę. Niewykluczone też, że syn będzie w przyszłości heteroseksualnym projektantem ogrodów czy grafikiem komputerowym. Od dziecka zdradzał zmysł estetyczny i fascynowały go rzeczy piękne. Ponadto nawet jeśli dziecko okaże się homoseksualne, to takie przyszło na świat. Aby mogło żyć szczęśliwie, musi spotkać się z akceptacją rodziców. Ci powinni bronić je przed atakami patriarchalnego społeczeństwa.

Asertywność jako odpowiedź na krytykę patriarchalnego społeczeństwa

Bardzo często rodzic jest nowoczesny, czyta setki poradników, jak wychować chłopca na szczęśliwego człowieka, niemniej ma pewien problem. Z jednej strony nie przeszkadza mu, że syn bawi się biżuterią damską, z drugiej woli, aby nikt tego nie widział, bo może go skrytykować. Warto nauczyć się odpowiadać osobom, które mają trudności z akceptacją różnorodności świata. Najprościej jest powiedzieć, że moje dziecko ma prawo bawić się tym, czym chce, jeśli nikogo tym nie krzywdzi.  Bardzo często asertywność ucina wszelkie dyskusje oraz złośliwości.