Każdy z nas czasem zwraca się do przyjaciół z prośbą o pomoc i nie ma w tym nic złego, jeśli kontakt z drugim człowiekiem nie jest przez nas postrzegany w kategoriach ekonomicznych. Gdy zastanawiamy się, czy opłaca nam się podtrzymywać relację z koleżanką z poprzedniej pracy, to znaczy, że przemawia przez nas interesowność. Gdybyśmy naprawdę ją lubili, po prostu zależałoby nam na regularnych spotkaniach i rozmowach, pomimo zmiany miejsca zatrudnienia. Jak rozpoznać osoby interesowne?
Spis treści:
- Osoby interesowne nie kontaktują się z nami, by porozmawiać
- Osoby interesowne chętnie korzystają z naszej pomocy, ale nie rewanżują się tym samym
- Osoby interesowne nie umieją okazać ci wdzięczności
- Jak rozpoznać osoby interesowne? Gdy piszesz, druga strona szybko ucina temat
- Osoby interesowne potrafią skrytykować cię jak swojego pracownika
Osoby interesowne nie kontaktują się z nami, by porozmawiać
Osoba interesowna kontaktuje się z nami tylko wówczas, gdy jej sytuacja tego wymaga. Np. wie, że od poniedziałku będzie potrzebować kogoś, kto zajmie się jej dziećmi, ponieważ nauczycielki przedszkolne idą na urlop. Taki człowiek odezwie się do ciebie kilka dni wcześniej, by zapytać, co u ciebie słychać i wybadać, czy będziesz mieć czas w przyszłym tygodniu. Będzie dla ciebie miły, żebyś nie potrafił mu odmówić pomocy, gdy o nią poprosi. Za dwa dni jednak przejdzie do przedstawienia swojej prośby o przysługę. Ktoś taki nigdy nie pisze, ot tak, żeby porozmawiać na różne tematy, dowiedzieć się, co porabiasz, czy nie potrzebujesz pomocy etc. Brakuje tutaj spontaniczności i zwykłej sympatii.
Osoby interesowne chętnie korzystają z naszej pomocy, ale nie rewanżują się tym samym
Osoba interesowna często zwraca się do nas z prośbą o pomoc. Potrzebuje kogoś, kto pomoże jej w przeprowadzce, skonfiguruje nowy komputer, znajdzie dobrą ekipę remontową, przez parę godzin zajmie się jej dziećmi. To normalne, że przyjaciele sobie pomagają. Tylko niesienie pomocy wygląda tutaj symetrycznie. Raz ja pomagam tobie, a kiedy indziej ty pomagasz mnie, gdy ja znajdę się w potrzebie. Osoba interesowna wiele odczekuje od innych, ale sama nie potrafi zrewanżować się przysługą, bo akurat teraz nie ma czasu, jest zajęta etc.
Osoby interesowne nie umieją okazać ci wdzięczności
Osoby interesowne mogą cię pochwalić tuż po tym, jak im w czymś pomożesz. Jednak ich wdzięczność jest bardzo krótkotrwała. Nie wypływa z ich wnętrza i tego, że naprawdę doceniają fakt, że poświęciłeś dla nich swój wolny czas. Bardziej wychodzą z założenia, że przysługi to coś, co im się należy. Jeśli w przyszłości im odmówisz, prędko odkryjesz ich niezadowolenie.
Jak rozpoznać osoby interesowne? Gdy piszesz, druga strona szybko ucina temat
Czasem to ty jesteś stroną, która szuka kontaktu z osobą interesowną, ponieważ postrzegasz ją jako swoją dobrą koleżankę, a być może nawet przyjaciółkę. Jednak za każdym razem, gdy do niej piszesz, rozmowa trwa zaledwie chwilę. Ktoś taki ucina bowiem temat, ponieważ w gruncie rzeczy nie traktuje cię jako swojego przyjaciela, ale kogoś, kto można wykorzystać do doraźnych celów.
Osoby interesowne potrafią skrytykować cię jak swojego pracownika
Osoba interesowna potrafi zachować się okropnie, gdy wykonując jej przysługę, popełnisz jakiś błąd albo od razu nie odbierzesz od niej telefonu, gdy jest w potrzebie. Ona nie rozumie, że nie jest pępkiem świata i ty masz swoje życie. Twoje potrzeby są dla niej nieistotne. Liczy się tylko to, że ona czegoś od ciebie potrzebuje. Jeśli jej tego nie dasz, obiecasz, że pomożesz jej później, zostaniesz skrytykowany tak, jak byś był jej etatowym pracownikiem, a rzecz, która jest od ciebie wymagana, należała do twojego zakresu obowiązków.