Szczery uśmiech otwiera przed nami wiele możliwości. Osoby, które mają w sobie pogodę ducha, są pozytywnie odbierane przez otoczenie. Zarażają je optymistycznym nastawieniem i sprawiają, że w ich towarzystwie wszyscy czują się lepiej. Przyjrzyjmy się jednak pod kątem psychologicznym, co kryje się za uśmiechem?
Spis treści:
- Uśmiech wyraża dobre intencje
- Co kryje się za uśmiechem? Różne rodzaje uśmiechu
- Jak odróżnić szczery uśmiech od wymuszonego?
- Co zdradza szczery uśmiech?
- Dlaczego wymuszony uśmiech bierzemy za dobrą monetę?
- Uśmiech sarkastyczny oraz wyrażający tajemnicę
- Uśmiech a flirt
- Nerwowy chichot
- Włosi, czyli uśmiechnięty naród kontra konserwatywne podejście Polaków
- Szczery uśmiech a szanse na udany związek
Uśmiech wyraża dobre intencje
Choć wielu z nas może to zaskoczyć, to wykazano, iż uśmiech zrodził się ze strachu. Służy on do wyrażenia dobrych intencji i faktu, że nie stwarzamy dla kogoś zagrożenia. Gdy ktoś szczerze się uśmiecha, raczej nie ma wobec nas wrogich zamiarów. Nie zamierza nas skrzywdzić, ani urządzać awantury. Na jego podstawie możemy wyczuć nastrój kontrahenta lub współpracownika, a następnie dobrać do niego odpowiednią strategię.
Co kryje się za uśmiechem? Różne rodzaje uśmiechu
Nie każdy uśmiech jest jednak taki sam. Szczery uśmiech wyraża pozytywne nastawienie i dobre zamiary. Czasem jednak może stanowić wyraz kpiny, zwykłej uprzejmości czy braku przychylności. Uśmiechem posługujemy się do różnych celów. Mistrzami w jego udawaniu są sprzedawcy oraz politycy. Ci pierwsi muszą dostosować się do standardów panujących w ich firmach, gdzie wymaga się profesjonalnego podejścia do klienta. Natomiast politycy swoim uśmiechem chcą zjednać sobie potencjalnych wyborców.
Jak odróżnić szczery uśmiech od wymuszonego?
Szczery uśmiech łatwo można jednak odróżnić od wystudiowanego. Gdy płynie on z naszego wnętrza, to śmieją się zarówno nasze usta, jak i oczy. Przy wymuszonym uśmiechu śmieją się tylko nasze usta i to na dodatek niesymetrycznie. Lewa strona bardziej od prawej. Wynika to z przewodnictwa nerwowego. Jeśli widzisz dziwny grymas na czyichś ustach, wiedz, że ten ktoś nie ma wobec ciebie pozytywnego nastawienia, tylko je udaje. Być może po to, aby sprzedać ci krem do twarzy, czasem jednak mogą stać za tym poważniejsze powody.
Co zdradza szczery uśmiech?
Nie potrafimy dobrze udawać uśmiechu. Tylko ten prawdziwy powoduje kurze łapki wokół oczu. Wymuszony, któremu towarzyszy dziwny grymas ust, może powodować powstawanie nieestetycznych bruzd wokół warg.
Dlaczego wymuszony uśmiech bierzemy za dobrą monetę?
Co ciekawe, nasi przodkowie bez problemu rozróżniali różne rodzaje uśmiechu. Musieli wykształcić w sobie tę umiejętność, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. My, niestety, nie radzimy sobie z tym najlepiej. Osoby obdarzone wysoką inteligencją emocjonalną, bez trudu wyczują, gdy ktoś zaserwuje im sztuczny uśmiech. Jednak przeciętny człowiek nie dostrzeże tutaj większej różnicy. Udawany uśmiech weźmie za dobrą monetę.
Uśmiech sarkastyczny oraz wyrażający tajemnicę
Co ciekawe, osoby, które kłamią, rzadko decydują się na uśmiech, boją się bowiem, że ten je zdemaskuje. Pod tym względem są dość powściągliwe w okazywaniu emocji. Uśmiech z zaciśniętymi ustami często pojawia się w przypadku biznesmenów, którzy mają coś do ukrycia. Natomiast uśmiech sarkastyczny charakteryzuje się tym, że po obu stronach twarzy malują się przeciwstawne emocje.
Uśmiech a flirt
Uśmiech to także element flirtu, zwłaszcza w wykonaniu kobiet. Opuszczenie i delikatne odwrócenie głowy, któremu towarzyszy podniesiony nieśmiały wzrok i powściągliwy uśmiech jest odbierane przez mężczyzn w niezwykle pozytywny sposób. Kobieta jawi się jako delikatna i nieśmiała, wymagająca pomocy i silnego ramienia faceta. To właśnie ten typ uśmiechu zjednał wielu kobietom milionowe rzesze fanów.
Nerwowy chichot
Czasem pojawia się nerwowy chichot, za którym nie kryje się nic złego. W ten sposób wyrażamy swoje zdenerwowanie podczas pierwszych randek. Czasem też chcemy ukryć za śmiechem swoje zakłopotanie.
Włosi, czyli uśmiechnięty naród kontra konserwatywne podejście Polaków
Warto podkreślić, iż podejście do uśmiechu różni się w zależności od kultury. We Włoszech ludzie są otwarci i chętnie uśmiechają się do obcych. W Polsce społeczeństwo charakteryzuje się większą zachowawczością i podejrzliwością. Gdy uśmiecha się do nas obca osoba, zastanawiamy się, o co jej chodzi, zamiast odwzajemnić uśmiech. Co ciekawe, poważne różnice obserwuje się w obrębie tego samego kraju. Teksańczycy to niezwykle pogodni Amerykanie, ale już mieszkańcy Minnesoty czy Nowego Jorku nie rozumieją ich wiecznego zadowolenia z życia.
Szczery uśmiech a szanse na udany związek
Badania psychologiczne wykazały, iż osoby, które stawiają na szczery uśmiech, znajdują lepszych partnerów, wchodzą z nimi w udane związki, a założona przez nich rodzina charakteryzuje się większą trwałością. Może zatem nadeszła pora, aby nie brać życia zbyt serio?