Produkty bez laktozy a odchudzanie

W ostatnim czasie, można by było rzec, modnym stało się rezygnowanie z różnych produktów. Eliminacja słodyczy, czy fastfood’ów to z pewnością dobry krok do zadbania o swoje zdrowie i sylwetkę, jednakże popadanie w jakąkolwiek skrajność nie jest dobre.

Jeśli rezygnujemy z glutenu, to raczej dlatego, że mamy celiakię, ale również dlatego, że chcąc schudnąć łatwiej jest pozbyć się z listy dozwolonych rzeczy do jedzenia te, które zazwyczaj podawane są z innymi, bardziej tuczącymi składnikami.

Jednakże w obecnych czasach możliwości jest tak wiele, że można nawet kupić pizzę bez mąki, a co więcej – taką z serem bez laktozy.

Alternatywa godna zauważenia i spróbowania

Coraz więcej ludzi decyduje się na niespożywanie mleka krowiego, co wydaje być się rozsądną decyzją z racji tego, że rzadko który dorosły dobrze toleruje laktozę. Raczej większość posiada nietolerancję laktozy lub czuje się gorzej po wypiciu takiego mleka, co objawia się chociażby wzdęciami, czy uczuciem ciężkości.

Jeśli jednak lubimy ten napój, to nie musimy z niego rezygnować. Przecież wielu jest zwolenników picia białej kawy, a jeśli istnieje zamiennik, który jest równie dobry, to czemu by z niego nie skorzystać?

Co należy wiedzieć o mleku z laktazą?

Zanim zajmiemy się sprawą jego wpływu na odchudzanie, warto wspomnieć o tym, czym jest ta laktoza, której tak bardzo niektórzy wolą (lub muszą) unikać. Laktoza to cukier, który możemy znaleźć w mleku tym od krowy. Z kolei niewielkie ilości znajdują się także w tym kozim, czy owczym.

W wersji mleka bez laktozy nie brakuje jednak glukozy i galaktozy, które jak niektórym się może wydawać, nie są powodem wyższej kaloryczności. Słodki smak zawdzięcza enzymowi o nazwie laktaza, który to właśnie bierze udział w rozkładzie laktozy na glukozę i galaktozę. Trawienie ich jest prostsze dla ludzkiego organizmu, mimo że słodycz pozostaje, a nawet jest trochę bardziej intensywna. Nie oznacza to jednak, że zawartego w tym mleku cukru jest więcej, bo to po prostu zasługa samej laktazy. Oznacza to także, że osoby będące na diecie mogą bez skrępowania używać tego napoju, bez obawy, że wpłynie to negatywnie na ich efekty.

Eliminacja, ograniczanie, ale nie wielkim kosztem

Okazuje się jednak, że mimo że jest to dla większości całkiem dobry zamiennik, to jednak nie dla wszystkich. Niektórzy, nieposiadający nietolerancji na laktozę mogą zafundować sobie wtórną nietolerancję tego właśnie cukru. Jak to rozumieć?

Warto czasami zjeść dobrej jakości jogurt, np. białkowy będąc na redukcji, czy na masie, ale jeśli tylko nie spożywamy go w nadmiarze. Jak już zostało powiedziane, żadna skrajność nie służy, ale jednak osoby posiadające nietolerancję laktozy również mogą spożyć między 10, a 15 g, czyli maksymalnie 200 ml wyrobu mlecznego.

Czy mleko bez laktozy tuczy?

Oczywiście, to jak i jakiekolwiek zmiany w diecie należy konsultować z lekarzem oraz najlepiej, dietetykiem. Należy jednak uważać na chwyty reklamowe, gdzie na etykietach umieszcza się informację „lactose free”, a ilość laktozy może wynosić tyle samo, co w innych produktach, jak np. w serze żółtym.

To, co jednak warto zapamiętać, to to, że odchudzanie będzie najbardziej efektowne w sytuacji, gdy jemy pełnowartościowe posiłki, ćwiczymy regularnie i dbamy o odpowiednią ilość snu, a więc i to, czy należycie się regenerujemy. Nie ma sensu jeść całymi dniami produkty „lactose free”, bo tak jest napisane w jakimś artykule. Tak, jak i ćwiczyć całymi dniami i jeść odtłuszczone produkty, z niewielką ilością tłuszczu. Kiedy jednak lekarz wyraźnie zaznaczył, że nietolerancja jest na tyle duża, że trzeba bardzo uważnie analizować skład produktu, to nie należy tego lekceważyć.

Podsumowanie: Jak mleko bez laktozy wpływa na odchudzanie

Zdrowie jest najważniejsze, a to, czy będziemy mieć tzw. „kratę na brzuchu”, czy te kilka kilo mniej na lato, nie ma większego sensu. Sytuacja wygląda trochę inaczej, gdy na diecie jest osoba otyła, jednakże w takim przypadku warto skorzystać z porady specjalisty, a nie działać na własną rękę, stosując się jedynie do zaleceń widocznych w internecie.

Źródła:

  1. Czy warto pić mleko? Właściwości zdrowotne i przeciwskazania [https://doktorfit.edu.pl/czy-warto-pic-mleko/]
  2. Lactose Intolerance in Adults: Biological Mechanism and Dietary Management [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586575/]