Choć mogłoby się wydawać, że między pandemią a zaburzeniami odżywiania nie ma żadnych punktów wspólnych, to rzeczywistość pokazuje coś zgoła innego. Anoreksja czy bulimia często łączą się z potrzebą kontroli. Ta może pozostawać niezaspokojona w różnych sytuacjach. Jak pandemia wyzwala zaburzenia odżywiania?
Pandemia doprowadziła do podwojenia liczby osób z zaburzeniami odżywiania
Z przeprowadzonych badań wynika, iż w Wielkiej Brytanii w 2020 roku liczba młodych ludzi borykających się z zaburzeniami odżywiania uległa niemalże podwojeniu. Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Dostrzegli oni istniejące współzależności. Wielu młodych ludzi źle znosi pandemię. Nigdy nie doświadczyło zamknięcia. Od urodzenia przywykło do swobodnego przemieszczania się, otwartych sklepów, kin czy restauracji. Nagle ich życie zmieniło się o 180 stopni. Młodzi ludzie doświadczają czegoś, o czym wcześniej czytali tylko w książkach.
Dlaczego młodzi ludzie najgorzej znoszą pandemię?
Młodzi ludzie najbardziej tracą na trwającej pandemii. Wymusza ona na nich izolację społeczną. Tymczasem jest to najbardziej aktywna grupa społeczna. Zamiast coweekendowych spotkań ze znajomymi, czeka ich kolejny podobny wieczór spędzony w domu. Młodzi ludzie nie chodzą do szkół czy na uczelnie. Wszystkie zajęcia odbywają się w trybie zdalnym. Nauka nie zawsze idzie im zgodnie z oczekiwaniami. Często mają problem z jakimiś zagadnieniami czy partiami materiału.
Konflikty rodzinne
Do tego dochodzą konflikty rodzinne. Teraz, gdy spędzamy ze sobą tak dużo czasu, łatwo o kłótnie. Nagle okazuje się, że nasze zachowania są dla kogoś uciążliwe. Prowadzi to do ogromnych napięć na niewielkiej powierzchni mieszkania.
Nagła zmiana planów
Na dodatek młodzi ludzie często mieli plany. Chcieli wyjechać na wakacje do innego kraju, zapisać się na jakiś kurs, poznać swoją drugą połówkę. Teraz wszystkie one zostały zamrożone. Człowiek nie ma wpływu nawet na to, kiedy zrobi zakupy w galerii handlowej. Jej otwarcie zależy bowiem od władz.
Utrata poczucia kontroli a zaburzenia odżywiania
W związku z tym, iż młodzi ludzie utracili poczucie kontroli i sprawczości, starają się je odzyskać. Nie mogą tego zrobić w skali globalnej. Nie zmienią polityki rządu dotyczącej walki z pandemią. Nie skoczą wieczorem do klubu, aby się odstresować w gronie znajomych. Jedną z niewielu rzeczy, na które mają wpływ, jest odżywianie. Mogą nauczyć się je kontrolować, co bardzo często prowadzi do anoreksji i bulimii.
Problemu nie należy lekceważyć. W związku z tym, iż w całej Europie trwa lockdown, ludzie odczuwają niepewność na myśl o przyszłości, mogą próbować przejąć kontrolę nad swoim życiem, kontrolując odżywianie. Jest to znany i dobrze opisany mechanizm psychologiczny.