Alergia kontaktowa, znana również jako wyprysk kontaktowy, to choroba skóry charakteryzująca się świądem, pokrzywką lub wysypką pojawiającą się po zetknięciu z substancją uczulającą. Alergie kontaktowe występują z większą częstością u kobiet. Lista możliwych alergenów jest długa. Najczęściej są to: nikiel, chrom, perfumy, kosmetyki oraz niektóre leki.
Czym charakteryzuje się wyprysk kontaktowy?
Alergiczny wyprysk kontaktowy to reakcja nadwrażliwości skóry typu komórkowego. Najważniejszym aspektem w rozpoznawaniu kontaktowego zapalenia skóry jest odnalezienie związku czasowego między kontaktem z alergenem a wystąpieniem zmian skórnych. Niejednokrotnie jest to bardzo trudne, szczególnie że czasem występują tzw. alergie krzyżowe, które pojawiają się po zadziałaniu nie jednego, lecz kilku czynników naraz. Objawy mogą pojawić się od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie. Najczęściej występują pod postacią rumienia, obrzęku, pęcherzyków, niekiedy strupów. Jeśli alergia często nawraca lub występuje stale, może dojść do pogrubienia, wysuszenia i złuszczania się skóry. Zmianom często towarzyszy świąd, co ułatwia różnicowanie tej jednostki chorobowej z innymi, takimi jak: łuszczyca, AZS czy toczeń rumieniowaty układowy.
Badania diagnostyczne
Złotym standardem w rozpoznawaniu wyprysku kontaktowego są testy płatkowe nanoszone na skórę, nasączone najczęściej uczulającymi substancjami. Testy ocenia się makroskopowo, obserwując reakcję skórną po 48 godzinach od nałożenia. Najbardziej popularne są testy zawierające 25 alergenów. Występują również zestawy specyficzne dla poszczególnych grup zawodowych.
Alergia kontaktowa – leczenie
Kluczowym działaniem w leczeniu alergii kontaktowej jest szybkie wykrycie czynnika wywołującego i ograniczenie kontaktu. Leczenie jest podobne do tego stosowanego przy atopowym zapaleniu skóry (AZS). Podstawowymi lekami są glikokortykosteroidy stosowane miejscowo. Jeśli świąd jest bardzo nasilony, pomocne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe.
Równolegle stosuje się pielęgnację nastawioną na regenerację uszkodzonego naskórka. W tym przypadku dobrze sprawdzą się produkty Bepanthen np. Bepanthen Sensiderm, który nawilża, oraz łagodzi świąd. Zawiera lipidy lamelarne, zmniejszające przeznaskórkową utratę wody, oraz łagodzący dekspantenol.
Przedłużony kontakt z alergenem oraz znaczne uszkodzenie skóry predysponuje do wtórnego nadkażenia bakteryjnego, którego leczenie wymaga zastosowania antybiotyku i może prowadzić do trwałych następstw. Duża ilość alergii kontaktowych związana jest ze stosowaniem detergentów podczas prac domowych, dlatego pamiętajmy o zabezpieczeniu skóry przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami poprzez stosowanie rękawiczek ochronnych.
Bardzo cenne porady dla osób borykających się z alergią kontaktową.
Dobrze wiedzieć, co stosować przy niespodziewanej alergii kontaktowej.
Ja często miewam wyprysk kontaktowy, dlatego trzymam w domu Bepanthen. Poradziła mi go moja przyjaciółka już dobrych parę lat temu.
Dobrze znać łatwo dostępne sposoby na alergię kontaktową.
To prawda, trzeba uważać, żeby przy alergii nie zrobić sobie rany podczas drapania swędzącego miejsca.
Ja mam Bepanthen i używam go zawsze, gdy dojdzie do alergii kontaktowej.
Ja często miewam wyprysk kontaktowy po chemikaliach.