Wiele z nas ma szafę pełną ubrań. Mimo to, gdy tylko nadarzy się ku temu jakaś okazja, przynosimy do domu kolejne sukienki i bluzki. Czy to zakupoholizm czy moda jako pasja? Jak odróżnić te dwa zjawiska?
Czym jest zakupoholizm?
Zakupoholizm to uzależnienie od zakupów. Bardzo często wynika z chęci skompensowania sobie pewnych braków lub konieczności rozładowania napięcia. Niestety, nie każdy z nas został nauczony bezpiecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. W rezultacie sięgamy po te rozwiązania, które znamy i są łatwo dostępne.
Moda jako pasja
Nie zawsze jednak zakup dużej liczby ubrań i dodatków jest równoznaczny z zakupoholizmem. Czasem bowiem mamy do czynienia z podejściem do mody jak do pasji. Niektóre osoby śledzą trendy na światowych wybiegach, interesują się nietuzinkowymi zestawieniami poszczególnych elementów garderoby. Czytają o historii krawiectwa. Poznają zasady produkcji poszczególnych tkanin i ich właściwości. Ponadto kolekcjonują ciekawe torebki, kolczyki czy buty.
Kupowanie ubrań jako element pracy
Bardzo często, gdy widzimy kobietę objuczoną zakupami, zakładamy, że boryka się z uzależnieniem. Tymczasem w jej przypadku moda może być pasją lub pracą. Niektóre panie kupują dużo ubrań, ponieważ pracują jako stylistki przy kręceniu seriali, filmów czy przygotowywaniu sztuk teatralnych. Inne kobiety natomiast potrzebują dużej liczby ubrań ze względu na wykonywaną pracę. Obecnie wzrasta liczba osób zarabiających na życie jako influencerzy. Kręcą oni filmiki typu mierzymy, gdzie prezentują nowości z popularnych sieciówek i je oceniają. Wielu z nich zwraca później ubrania do sklepu. Niektórzy zostawiają sobie więcej ubrań, ponieważ pracują jako dziennikarze modowi, a w tej branży nie wypada ciągle chodzić w tych samych kreacjach na kolejne pokazy.
Jak odróżnić zakupoholizm od podejścia do mody jako pasji?
O ile stosunkowo łatwo możemy stwierdzić, że kupujemy ubrania i dodatki ze względu na wykonywaną pracę, o tyle bardzo trudno nam nierzadko odróżnić zakupoholizm od podejścia do mody jako pasji. Wynika to z faktu, iż osoba uzależniona od zakupów ubrań, będzie sobie wmawiała, iż jest pasjonatką mody, potrzebuje wszystkich tych rzeczy i kolekcjonuje je dla czystej przyjemności. Warto jednak przyjrzeć się, czy te ubrania i dodatki nie są przypadkowe. Czy często nie dochodzi do sytuacji, że kupujemy daną rzecz tylko dlatego, że jest tania, my mamy kiepski nastrój i chcemy go sobie jakoś poprawić. Jeśli gnasz do galerii handlowej po każdej stresującej sytuacji, prawdopodobnie cierpisz na zakupoholizm i potrzebujesz pomocy specjalisty. Jeśli natomiast chętnie przeglądasz czasopisma modowe, oglądasz vlogerki modowe, śledzisz pokazy mody, interesujesz się historią wielkich projektantów, to możesz mówić o prawdziwej pasji.
Jak walczyć z zakupoholizmem?
Zastanów się, dlaczego kupujesz kolejne ubrania i torebki. Czy w twoim życiu nie panuje pustka, którą próbujesz jakoś zapełnić? Może nie wiesz, co zrobić z wolnym czasem. Może brakuje ci przyjaciół. Może czujesz się samotna. Jeśli zakupy stanowią odpowiedź na stres, musisz nauczyć się rozładowywać go w zdrowy sposób. Pomocna może okazać się rozmowa z przyjaciółką, aktywność fizyczna czy dobra książka. W przypadku pustki trzeba się zastanowić, jak ją zapełnić. Jeśli brakuje ci pasji, znajdź sobie jakieś hobby. Czujesz się samotna? Otwórz się na ludzi o podobnych zainteresowaniach do twoich.