Nasza wrażliwość na bodźce zewnętrzne jest bardzo zróżnicowana. Mamy tutaj do czynienia z cechami osobniczymi. Niektórzy należą do osób wysokoreaktywnych, oznacza to, iż bodźce zewnętrzne w ich przypadku wykazują silne działanie rozpraszające. Czym jest nadwrażliwość słuchowa?
Nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne
Nie zawsze jesteśmy tak samo wrażliwi na wszystkie bodźce. Niektórym realizację zadania utrudniają różne czynniki – zapachy, odgłosy i bodźce świetlne. Innym przeszkadzają same dźwięki. Nadwrażliwość słuchowa sprawia, że osoba rejestruje wszystkie odgłosy jako głośne, nawet te, na które przeciętna osoba w ogóle nie zwróciłaby uwagi. Osobie dotkniętej tą przypadłością przeszkadza odgłos deszczu uderzającego o szybę, szum wiatru, budzik sąsiadki. Odgłosy wybudzają ją ze snu, sprawiają, że nie może skupić się na wykonywanej pracy.
Nadwrażliwość słuchowa a uczucie zmęczenia
Nadwrażliwość słuchowa nie tylko wpływa negatywnie na koncentrację, utrudniając naukę i pracę, ale też może potęgować uczucie zmęczenia. Nadmiar bodźców słuchowych często idzie w parze ze stresem. Pod wpływem wydzielania hormonów stresu – kortyzolu, noradrenaliny i adrenaliny, zmienia się funkcjonowanie naszego organizmu. Zostaje on przestawiony na inny mechanizm działania. Krew krąży szybciej, przyspiesza nasz oddech, ale za to spowolnieniu ulegają procesy trawienne i odpornościowe. W rezultacie osoby, które cierpią na nadwrażliwość słuchową, są bardziej narażone na infekcje, choroby przewodu pokarmowego i depresję.
Przyczyny nadwrażliwości słuchowej
Wyróżniamy 3 przyczyny nadwrażliwości słuchowej. Mogą mieć one podłoże biochemiczne lub anatomiczne. Wyróżniamy nadwrażliwość słuchową:
- obwodową, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania mięśnia strzemiączkowego, które mieści się na terenie ucha środkowego. Wady w funkcjonowaniu mięśnia strzemiączkowego przyczyniają się do tego, iż do ucha środkowego dociera za dużo energii akustycznej. W rezultacie nawet niezbyt głośne dźwięki takie jak szum wiatru, odbierane są jako dokuczliwe;
- centralną, tutaj mamy do czynienia z podłożem biochemicznym. U osoby z tą przypadłością obserwuje się nieprawidłowe stężenie serotoniny, która warunkuje nasz nastrój. Zaburzenia te przyczyniają się nie tylko do nadwrażliwości słuchowej, ale też stanów depresyjnych;
- mieszaną, przyczyną tak silnej reakcji na dźwięki jest uszkodzenie ślimaka. To właśnie w nim mieści się właściwy narząd słuchu. U osoby cierpiącej na nadwrażliwość słuchową pojawia się niedosłuch. W praktyce oznacza to, iż odbiór dźwięków jest nieco zniekształcony, niektóre są rejestrowane jako zbyt głośne i nieprzyjemne.
Leczenie nadwrażliwości słuchowej
Nadwrażliwość słuchowa często staje się źródłem skrępowania. Wstydzimy się przyznać, że wszystkie dźwięki słyszymy mocniej niż przeciętna osoba, przez co nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Warto jednak zgłosić się z problemem do specjalisty, aby on coś z nim zrobił. Wbrew pozorom, powrót do normalności jest możliwy. Na początek warto zapisać się na wizytę do dobrego laryngologa. Oceni on, czy nadwrażliwość słuchowa ma charakter obwodowy, mieszany czy centralny. W przypadku wykluczenia dwóch pierwszych typów, pacjent zostanie skierowany do psychiatry. Zaburzenia w syntezie serotoniny wpływają bowiem negatywnie nie tylko na nasz słuch, ale też nastrój. Mogą powodować stany depresyjne. Zadaniem psychiatry jest zoptymalizowanie stężenia serotoniny.