Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu na swoje dane

Żyjemy w XXI wieku, coraz więcej usług doczekuje się pełnej informatyzacji. Ze względu na pandemię koronawirusa proces ten zachodzi jeszcze szybciej niż dawniej. Niestety, możliwość zaciągania pożyczek przez internet, bez wychodzenia z domu, ma też swoją mroczną stronę. Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu na swoje dane?

Zalety bankowości internetowej

Bankowość internetowa ma wiele zalet. Dzięki niej możemy opłacić wszystkie rachunki bez wychodzenia z domu. Istnieje także możliwość opłacenia zamówienia ze sklepu internetowego w ciągu niespełna minuty. Wszystko to znacznie ułatwia nam życie. W dobie pandemii zakupy przez internet cieszą się coraz większą popularnością. Jednak bankowość online ma też swoje wady. Ułatwia pozyskanie cennych danych przez oszustów, którzy następnie mogą je wykorzystać do zaciągnięcia pożyczki na nasz rachunek.  Niestety, dochodzenie swoich praw przed sądem nie zawsze kończy się pomyślnie. Wiele ofiar oszustów pozostaje z cudzymi długami, a ich samochody i domy są licytowane na aukcjach komorniczych.

Kradzież tożsamości – jak do niej dochodzi?

Jak ktoś może wejść w posiadanie naszych danych wrażliwych takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego? Cenne informacje mogą stać się czyimś łupem w wyniku zgubienia dokumentów lub ich kradzieży. Ponadto nigdy nie dawajmy nikomu swojego dowodu w zastaw sprzętu, książki etc. Uważajmy na to, komu pokazujemy swój dowód. O ile szybkie przedstawienie go w okienku na poczcie przy wydawaniu awizowanej przesyłki raczej nie stanowi zagrożenia, nikt nie jest w stanie zapamiętać wszystkich danych w tak krótkim czasie, o tyle pozwolenie na skserowanie dokumentu w bliżej nieokreślonym celu, rodzi już pewne ryzyko.

Niszcz dokumenty ze swoimi danymi przed ich wyrzuceniem

Uważaj na to, co robisz z dokumentacją oraz korespondencją z urzędami. Jeśli wyrzucasz jakieś dokumenty zawierające twoje dane osobowe, należy je wcześniej przepuścić przez drukarkę albo dokładnie podrzeć. Wiele osób ułatwia życie przestępcom, wyrzucając na śmietnik całe kartki ze swoimi danymi osobowymi.

Uważaj na to, komu podajesz dane do umowy

Jeśli pracujesz jako influencer, uważaj na to, komu podajesz dane do sporządzenia umowy o dzieło/umowy zlecenia. Tego typu informacje należy podawać tylko firmom, które prowadzą korespondencję z domeny charakterystycznej dla danego przedsiębiorstwa. Wcześniej sprawdź dokładnie, jak wyglądają inne adresy e-mail na witrynie tej firmy. Jeśli po małpce coś nie będzie się zgadzało, nie podawaj swoich danych.

Bank nigdy nie prosi o drażliwe dane osobowe ani hasło do logowania

Pamiętaj, że zarówno bank, jak i firma ubezpieczeniowa, nigdy nie dzwoni do ciebie z prośbą o podanie danych osobowych. Gdy zachodzi jakaś zmiana, jesteś o niej informowany telefonicznie bez konieczności wylegitymowania. Musisz ją i tak zatwierdzić na swoim koncie bankowym lub składając wizytę w siedzibie banku. Większość tego typu instytucji wysyła też powiadomienie o zmianach warunków umowy w formie tradycyjnego listu. Jeśli dzwoni do ciebie ktoś, kto przedstawia się jako pracownik banku, urzędu lub firmy ubezpieczeniowej, nie podawaj mu żadnych danych. Znajdź na swojej umowie lub oficjalnej stronie internetowej numer kontaktowy do danej instytucji i zadzwoń tam, aby zapytać, czy poprzedni telefon rzeczywiście pochodził z tej instytucji.

Adres banku wpisuj ręcznie w wyszukiwarkę

Pamiętaj, aby samodzielnie wpisywać adres banku, gdy logujesz się do swojego konta. Sprawdź, czy połączenie jest szyfrowane (przy pasku z adresem strony powinna wyskakiwać kłódka, a sam adres powinien zaczynać się od https). Nigdy nie pozwalaj przeglądarce na zapamiętywanie hasła do banku. Zadbaj o to, aby logować się wyłącznie ze sprawdzonego komputera, wykorzystując do tego własną, prywatną sieć internetową. Laptop powinien zawierać legalne i regularnie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe.

Autoryzacja przelewów za pomocą zdrapki

Korzystaj z autoryzacji przelewów. Najlepiej, gdy wybierzesz zdrapkę. Nawet jeśli ktoś pozna twoje hasło do konta bankowego, zhakuje twój domowy internet, to nie będzie miał fizycznego dostępu do karty ze zdrapkami. Bez tego 6-cyfrowego kodu nic nie zdziała.

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?

Jeśli boisz się zaciągania kredytów na swoje konto, skorzystaj z usługi Biura Informacji Kredytowej. BIK to inicjatywa powstała we współpracy polskich banków i instytucji finansowych. Przed przyznaniem pożyczki pracownik firmy musi wprowadzić nasze dane do bazy, aby upewnić się, czy nie zalegamy ze spłacaniem należności. Gdy mamy wykupiony abonament w BIK, otrzymamy wówczas SMS i e-mail z informacją o tym, że ktoś przegląda nasze dane. BIK informuje też o opóźnieniach w spłacaniu przez nas kredytów czy opłacaniu rachunków za gaz. Jeśli my z niczym nie zalegamy, to znaczy, że ktoś się pod nas podszył i zaciągnął stosowne zobowiązanie.