Egzema pojawia się w konkretnym miejscu zetknięcia się skóry z alergenem, jednak nie wcześniej niż na drugi dzień. Najczęściej następuje to po 2-3 dniach. Skóra staje się zaczerwieniona i swędzi.
Często powstają pęcherze lub grudki wysiękowe. Zmiany najbardziej nasilone są w miejscu kontaktu, ale mogą pojawić się także gdzie indziej.
Co może wywołać egzemę?
Lista czynników wywołujących wyprysk jest bardzo długa, dlatego jeśli pojawią się u nas opisane objawy, dobrze jest najpierw spróbować autodiagnozy – oszacować, co nas mogło uczulić. Należy pamiętać, że wyprysk jest nie tylko objawem alergii kontaktowej, ale również pokarmowej.
W momencie, gdy pojawi się u nas wyprysk, najlepiej jest spisać co nosiliśmy na sobie, jakich kremów i kosmetyków używaliśmy, ale też co jedliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni. W ten sposób, kiedy egzema pojawi się ponownie, będziemy mogli łatwiej skojarzyć, co mogło wywołać nieprzyjemną wysypkę.
Uczulać mogą antybiotyki zawarte w maściach, kosmetyki, detergenty, niektóre metale, z którymi styka się ciało jak chrom czy nikiel, w dość rzadkich przypadkach złoto czy srebro. Łatwo to poznać, gdyż egzema szczególnie uciążliwa powinna być dokładnie w miejscu kontaktu metalu ze skórą – na szyi, nadgarstku, na brzuchu w okolicy guzika spodni.
Uczulać mogą sztuczne włókna z poliestru, z których wykonane są ubrania.
robiłam testy i mam uczulenie na tiomersal. występuje u mnie na dłoniach.stosuję tylko naturalne kremy, nie pomaga:(