Glikokortykosteroidy, które dzięki działaniu przeciwzapalnemu i hamującemu procesy alergiczne są wykorzystywane w leczeniu alergii (np. w postaci wziewnej przy astmie, jako maść – w alergiach skórnych, w formie tabletek – przy uczuleniach różnego rodzaju, przy wstrząsie anafilaktycznym).
Dobroczynnego wpływu kortykosteroidów nie sposób przecenić, ale stosować trzeba je wyłącznie pod kontrolą lekarza – nadmiernie długi okres stosowania czy przedawkowanie nie służy zdrowiu.
Kortykosteroid, wytwarzane w naturalny sposób w naszym organizmie warunkują wiele procesów życiowych. Mają bardzo silne i różnorodne działania – od przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, przeciwalergicznych, immunosupresyjnych, po regulację przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów.
Do czego służą?
Leki z kortykosteroidami są zalecane przez dermatologów przy objawach świądu, rumienia, strupach i sączących zmianach skórnych wynikających z atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego. Można je z wykorzystywać w leczeniu rozmaitych chorób, co stosuje się już od 1951 roku, gdy zsyntetyzowano hormon kory nadnerczy czyli kortyzon.
Kortykosteroidy jako jedne z najskuteczniejszych leków przeciwzapalnych mogą być stosowane ogólnie lub zewnętrznie, na skórę – w postaci kremów, maści, emulsji oraz aerozoli, które szybko łagodzą stan zapalny i likwidują uczucie dokuczliwego świądu skóry, który jest często bardziej dokuczliwy niż pozostałe objawy.
W sytuacji zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego wyprysków, można wówczas stosować kortykosteroidy w połączeniu z antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybiczym. W aptekach jest obecnie wiele preparatów kortysteroidowych, które różnią się między sobą siłą i czasem działania. Po zakończonym leczeniu wskazana jest dalsza pielęgnacja skóry emolientami nawilżająco-natłuszczającymi.