Co to jest kamień nazębny i jak go usuwać

Wiesz doskonale, jak ważne jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów wraz z płukaniem jamy ustnej specjalnym płynem. Słyszałeś pewnie, że wszystkie te czynności zapobiegają pojawianiu się kamienia nazębnego. Ale czy wiesz dlaczego? Co to w ogóle jest kamień nazębny i skąd bierze się na Twoich zębach? Co, jeżeli zagości tam na dobre?

Co to jest kamień nazębny?

Nawet przy najstaranniej zachowywanej higienie, w Twojej jamie ustnej goszczą bakterie. Te mieszają się z proteinami w Twojej ślinie i resztkami jedzenia, w wyniku czego tworzą lepki osad nazywany płytką nazębną. Pokrywa ona Twoje zęby, dostaje się pod dziąsła i przykleja się do wypełnień czy koron nazębnych. Ta płytka zawiera bakterie, które mogą powodować uszkodzenia szkliwa i prowadzić do powstawania ubytków. Jednak jeżeli regularnie i starannie będziemy ją usuwać, to uda nam się zapobiec permanentnym uszkodzeniom zębów i dziąseł.

Większy problem pojawia się w momencie, kiedy płytka na zębach pozostaje i twardnieje do postaci kamienia nazębnego. Ten formuje się w okolicy linii dziąseł, jest twardy, ma porowatą strukturę i może prowadzić do chorób dziąseł, np. paradontozy. Można go usunąć jedynie za pomocą specjalistycznych narzędzi w gabinecie dentystycznym.

Jak kamień nazębny wpływa na zęby i dziąsła?

Kamień nazębny może utrudniać dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, co w rezultacie może prowadzić do pojawiania się ubytków i psucia się zębów.

Każdy kamień nazębny, który formuje się na Twoich zębach, może być niebezpieczny także dla dziąseł. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bakterie w nim zawarte mogą podrażniać i uszkadzać dziąsła, co w konsekwencji może prowadzić do choroby dziąseł.

Jedną z łagodniejszych chorób związanych z kamieniem nazębnym jest zapalenie dziąseł. Zwykle tę chorobę można powstrzymać i odwrócić jej skutki, jeżeli poprawimy higienę jamy ustnej i zaczniemy dokładnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznej i regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne u dentysty.

Jeżeli tego nie zrobimy, może rozwinąć się u nas bardziej zaawansowana choroba przyzębia, która może uszkodzić kości i tkanki, a także powodować choroby serca.

W jaki sposób zredukować kamień nazębny?

Pamiętaj przede wszystkim o regularnym szczotkowaniu – dwa razy dziennie po przynajmniej dwie minuty. Krótkie szczotkowanie nie wystarczy, aby usunąć płytkę nazębną i zapobiec powstawaniu kamienia.

Używaj nici dentystycznej – bez względu na to, jak dobrze szczotkujesz zęby, nić dentystyczna to jedyny sposób na usunięcie osadów i płytki spomiędzy zębów.

Bardzo ważna jest także szczoteczka – badania wykazują, że elektroniczne czy też soniczne szczoteczki do zębów usuwają płytkę nazębną znacznie skuteczniej niż ich manualne odpowiedniki. Wybierz szczoteczkę o niedużej główce i miękkim włosiu, która nie podrażni dziąseł.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Najskuteczniejsze będą najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki soniczne. Nie muszą one kosztować wcale majątku – sygnowane marką Xiaomi szczoteczki Oclean są często nawet lepsze, niż kilkukrotnie droższe modele znanych marek. Może Cię zainteresować szczoteczka np. Oclean X Pro, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i za pomocą kompatybilnej aplikacji wskaże Ci, które obszary jamy ustnej pomijasz lub nie szczotkujesz ich wystarczająco dokładnie – do kupienia u oficjalnego polskiego dystrybutora marki na https://oclean.pl.