Bardzo często lęk przed zaangażowaniem kojarzy nam się z mężczyzną, który zmienia kobiety jak rękawiczki. Co noc sypia z inną i nie wykazuje zainteresowania żadną z nich. Tymczasem strach przed bliskością często przyjmuje bardziej zakamuflowaną formę, z której często sami nie zdajemy sobie sprawy. Przedstawiamy oznaki, że boisz się zaangażowania.
Wybierasz niedostępnych mężczyzn
Bardzo często kobiety, które boją się zaangażowania, wybierają niedostępnych mężczyzn. Przy nich czują się bezpiecznie, gdyż oni nie wchodzą na ich terytorium. Takie panie mogą zakochiwać się w zajętych facetach lub w takich, którzy też boją się zaangażowania lub mieszkają w innym mieście. Teoretycznie jesteś otwarta na miłość, w praktyce sama podświadomie sabotujesz własne starania, decydując się na niewłaściwych kandydatów.
Jesteś złośliwa dla facetów, którzy ci się podobają
Jeśli jakiś mężczyzna wpadnie ci w oko, stajesz się dla niego złośliwa. Musisz mu dopiec, być zgryźliwa. To twoja bariera ochronna przed zaangażowaniem i zranieniem. Faceci, którzy są ci obojętni, nie wzbudzają tak silnych emocji.
Zrywasz kontakt, gdy robi się zbyt poważnie
Czasem kobiety niewiele się różnią od mężczyzn. Czujesz, że się zakochałaś, przeszkadza ci to, więc przestajesz umawiać się na spotkania, nie odbierasz telefonów i nie odpisujesz na wiadomości. To ucieczka przed bliskością. Warto przepracować ten problem z dobrym terapeutą lub po prostu szczerze porozmawiać o nim z bliską przyjaciółką.
Nie okazujesz oznak zainteresowania
Boisz się zaangażowania, dlatego nie okazujesz zainteresowania facetem. Możesz z nim gdzieś wyjść, pogadać, może nawet uprawiać seks, ale nie troszczysz się o niego, nie rozmawiasz z nim o codziennych sprawach. W ogóle do niego nie piszesz i nie okazujesz mu czułości. Rzadko prawisz komplementy.
Trzymasz faceta na dystans
Trzymanie na dystans to dobra strategia na początku znajomości, gdy dopiero się poznajecie i nie wiesz, czego możesz spodziewać się po drugiej osobie. Nie ma sensu przesadzać i angażować się przedwcześnie. Jeśli jednak po roku spotkań nadal trzymasz go na dystans, w ogóle nie potrafisz mu zaufać, to świadczy to o strachu przed bliskością.
Nie inicjujesz kontaktu
Zazwyczaj, gdy chcemy z kimś być, inicjujemy kontakt, aby wiedzieć, co dzieje się w życiu bliskiej nam osoby. To bardzo ważne. Jednak, gdy nic nie inicjujesz, to może świadczyć o strachu przed bliskością, z którym należy walczyć.
Szukasz wad w mężczyźnie, z którym się spotykasz
Czasem facet, z którym się spotykasz, jest naprawdę fajny, a ty mimo to widzisz w nim szereg wad. Mógłby więcej zarabiać, być bardziej spontaniczny, lubić góry tak jak ty. Każdy drobiazg, nawet czytanie innych książek może stać się dla ciebie czynnikiem przekreślającym danego mężczyznę w twoich oczach.