Pojawiają się nowe grupy leków, dotychczas znane doczekały się pochodnych dopuszczonych do stosowania w ciąży. Opracowuje się wciąż nowe metody podawania leków, dlatego astmatyczki mogą się już czuć o wiele bezpieczniej podczas ciąży. Wiedzą, że ich choroba nie zaszkodzi maleństwu.
Tak, jak u innych pacjentów z astmą, leczenie zaostrzeń u kobiet w ciąży opiera się na podawaniu wziewnych, krótko działających b2-agonistów. Najczęściej stosowany jest Albuterol. Każda pacjentka musi być poinformowana o tym, że w razie nagłego ataku lek należy przyjąć jak najszybciej.
W przypadku astmy o lekkim przebiegu, z okresowymi zaostrzeniami, nie jest konieczne stałe podawanie leków. Natomiast w przypadku zaawansowanej astmy – tak, jak w każdym innym przypadku – podaje się w małych dawkach wziewne glikortykosteroidy. Steroidem zalecanym kobietom w ciąży jest budezonid.
Jeśli przed ciążą kobieta stosowała leki na astmę, nie ma powodów, aby przerywała leczenie lub je odstawiała. Nie ma żadnych danych na temat szkodliwości dla matki czy płodu innych steroidów.
Leczenie astmy można kontynuować po porodzie, kiedy kobieta karmi naturalnie, ponieważ większość leków nie przenika do mleka, nie są więc groźne dla dziecka.
Nie trać kontaktu z lekarzem
Astma zawsze wymaga stałego monitorowania. Kobieta w ciąży to osoba pod specjalnym nadzorem – na bieżąco powinien być znany stan jej zdrowia.
Diagnostyka opiera się, jak i u innych pacjentów, na wynikach badania spirometrycznego, czyli badania pojemności i objętości płuc oraz badania przepływu powietrza. W przypadku kobiet w ciąży trzeba brać pod uwagę duszności wynikające z ucisku macicy na przeponę i inne zmiany w układzie oddechowym, jakie zachodzą w organizmie kobiety.
Duszności dają o sobie znać zwłaszcza ostatnich trzech miesiącach ciąży, żeby więc w jak najmniej bolesny sposób przeżyć ten niełatwy okres, warto mieć kontakt ze specjalistą i stosować się do jego zaleceń.
Obawy zawsze będą, jednak wiele więcej szkody, łącznie z niedotlenieniem czy przedwczesnym porodem, może przynieść zaniechanie leczenia i zaniedbanie swojego zdrowia niż stosowanie leków na astmę.
MF