Kaszel może stanowić jeden z objawów infekcji, ale bardzo często towarzyszy też osobom, które wyleczyły anginę. Niezależnie od przyczyny, bywa niezwykle uciążliwy. Co stosować na kaszel?
Co na suchy kaszel?
Suchy kaszel to przypadłość osób, które wyleczyły anginę czy zapalenie krtani o podłożu bakteryjnym, ale wciąż mają zalegającą wydzielinę w górnych drogach oddechowych. Organizm stara się jej pozbyć, wywołując odruch kaszlu. Jednak czasem trzeba mu dopomóc, bo nic się nie odrywa i kaszel staje się niezwykle męczący. Może podrażniać ledwie wyleczoną śluzówkę gardła i migdałki, powodując przy tym odruch wymiotny i ból mięśni brzucha. Na kaszel suchy zaleca się syropy ułatwiające odkrztuszanie na bazie korzenia prawoślazu. Ta niepozorna roślinka otula gardło niewidoczną powłoczką i ułatwia wydalanie zalegającej wydzieliny.
Co na kaszel mokry?
W przypadku kaszlu mokrego mamy do czynienia z infekcją oskrzeli. Wydzielina, która się w nich zgromadziła, drażni zakończenia nerwowe w obrębie śluzówki gardła. Taki mokry kaszel wymaga wizyty u lekarza i zazwyczaj przepisania antybiotyku, który wyeliminuje bakterie z oskrzeli. Kaszel mokry wyraźnie ruszy się od kaszlu suchego. O ile osób z tym pierwszym nie musimy się obawiać, o tyle przebywanie w towarzystwie osób z kaszlem mokrym jest dość ryzykowne.
Ciepłe napary ziołowe
W przypadku kaszlu warto regularnie nawadniać gardło i organizm, pijąc czystą wodę niegazowaną o temperaturze pokojowej. Możesz też wspomóc organizm w walce z infekcją i zredukować obrzęk gardła, sięgając po napary z niektórych ziół. Pomocna może okazać się szałwia, macierzanka, tymianek czy anyż.
Mleczne wyroby fermentowane
Pełnią one dwojaką funkcję w przypadku walki z kaszlem. Po pierwsze, zaopatrują organizm w dobre bakterie kwasu mlekowego, które stanowią naturalną barierę ochronną organizmu, zapobiegają bowiem namnażaniu innych mikroorganizmów, w tym potencjalnych patogenów. Po drugie, mleczne wyroby fermentowane dzięki obecności kwasu mlekowego nawilżają śluzówkę gardła.
Żel z gotowania siemienia lnianego
Gdy gotujesz siemię lniane, powstaje glutek, który wykazuje silne działanie nawilżające i otulające śluzówkę gardła. Gdy go zjesz, poczujesz się zdecydowanie lepiej, bo gardło będzie mniej podrażnione.