Asertywność to umiejętność spokojnego trwania przy swoim zdaniu i prezentowaniu go innym. Masz prawo nie wyrażać zgody na różne rzeczy, w tym sprzeciwić się w pracy, związku czy podczas wizyty u lekarza. Jak być asertywną? W jakich sytuacjach nigdy nie powinnaś ulegać presji?
Gdy ktoś nakłania cię do złamania prawa
Nigdy nie ulegaj presji osoby, która nakłania cię do złamania prawa. Nie składaj fałszywych zeznań na policji, nie dawaj fałszywego alibi. Nigdy nie podpisuj się na dokumencie imieniem i nazwiskiem innej osoby. Możesz bowiem wówczas odpowiedzieć za składanie fałszywego podpisu. Jest to dość surowo karane przestępstwo. Nawet jeśli szef wysyła cię na kurs dofinansowany przez jakąś instytucję w zastępstwie kogoś innego, nie podpisuj się za tę osobę. Gdy odbierasz paczkę, która przyszła do sąsiadki, podpisz się własnym imieniem i nazwiskiem. Kurier wyda ci ją bez problemu, jeśli sąsiadka przez telefon poprosiła go o zaniesienie przesyłki do sąsiadki spod 5.
Gdy ktoś narusza twoją sferę intymną
Nigdy nie pozwalaj na to, aby ktokolwiek, nawet twój zwierzchnik, funkcjonariusz publiczny, lekarz etc., naruszał twoją sferę intymną. Gdy czujesz się nieswojo, gdy druga osoba cię dotyka lub ociera się o swoje prawo, odsuń się i głośno to powiedz. Musisz być zdecydowana.
Gdy ktoś chce cię zmusić do praktyk seksualnych, na które nie masz ochoty
Nawet jeśli kochasz swojego faceta, nie powinnaś pozwalać, aby ten zmuszał cię do zabaw erotycznych, na które nie masz ochoty. Pamiętaj, że to twoje ciało i to ty decydujesz, co chcesz z nim zrobić. Jeśli nie kręci cię seks analny czy oralny, to masz prawo mu odmówić. Nie postępuj wbrew sobie, gdyż zemści się to na twojej psychice.
Gdy ktoś zmusza cię do zakupu zbędnej rzeczy
Bardzo często, gdy robisz zakupy w sklepie, spotykasz się z zachętą do skorzystania z promocji. Nie ma w tym nic złego, dopóki możesz podziękować za ofertę, zapłacić za swoje zakupy i wyjść. Gorzej, gdy idziesz załatwić jedną sprawę w firmie telekomunikacyjnej, podajesz swój dowód, sprawa jest domknięta, a sprzedawca trzyma twój dowód i nachalnie zachęca cię do wykupienia droższego abonamentu, skorzystania z oferty telewizyjnej etc. W takiej sytuacji masz prawo czuć się pod presją, bo druga osoba trzyma w ręku twój dowód, więc nie możesz po prostu odejść od stanowiska, dziękując za ofertę. Nie zgadzaj się na takie traktowanie, poproś o zwrot dokumentu i podziękuj za kolejne oferty.
Gdy lekarz wyraźnie przepisuje ci rzeczy zbędne
Niestety, lekarze często współpracują z firmami farmaceutycznymi, które dają im kosztowne prezenty. W rezultacie są gotowi przepisać pacjentowi wszystko, także rzeczy całkowicie zbędne. Sama poszłam do lekarza z zapaleniem krtani, a pani oprócz antybiotyku, leku przeciwwirusowego (po co mi on?), mnóstwa tabletek do ssania, kilku syropów, postanowiła mi jeszcze dorzucić lek na astmę. Uznałam to za kuriozalne i kupiłam tylko to, czego naprawdę potrzebowałam – antybiotyk, probiotyk, sprawdzone tabletki do ssania i sprawdzony syrop na kaszel. Gdy poszłam na kontrolę do innego lekarza, ten nie mógł wyjść z szoku, że na e-recepcie miałam jeszcze lek na astmę. Czyli on też uznał go za zbędny. A wspomniany lekarz od leku na astmę był na tyle bezczelny, że przepisywał te leki z maili od firm farmaceutycznych, które przychodziły mu na Gmaila.
Gdy ktoś cię szantażuje
Nie daj się szantażowi. Nie pozwól się zastraszyć i przymusić do czegoś wbrew swojej woli. Nieważne, czy szantażuje cię szef, partner czy koleżanka, bądź asertywna i twardo mów: nie.