Jak zapobiec alergii u noworodka? Profilaktyka antyalergiczna
Dzięki odpowiednio dobranej diecie eliminującej składniki, które są popularnymi alergenami zyskujemy pewność, że bezbronne maleństwo w brzuchu nie zostanie narażone na nadmiar substancji, które w efekcie mogą okazać się uczulające. Za takie pokarmy uważa się na na przykład owoce cytrusowe, czekolady oraz orzechy. Kwestia zdrowego odżywiania jest również ważna dla kobiet karmiących piersią, których skład mleka zależny jest od tego, co same zjedzą. Należy przy tym zauważyć, że karmienie maluszka wyłącznie pokarmem matki i to przez jak najdłuższy okres, stanowi podstawę w zapobieganiu alergiom u niemowląt.
Dziecko, które ze względu na predyspozycje genetyczne jest szczególnie narażone na dolegliwości uczuleniowe, powinno jak najdłużej otrzymywać pokarm z piersi.
Specjaliści zalecają, by karmienie wyłącznie matczynym mlekiem trwało przez około 6 miesięcy od narodzin. Po tym okresie zaleca się kontynuację takiego karmienia przez pierwszy rok (a nawet 2 lata) życia przy jednoczesnym wzbogacaniu diety o inne składniki. Zazwyczaj takimi pokarmami uzupełniającymi w pierwszym roku są papki, zupki jarzynowe, soki, przeciery owocowo-warzywne, produkty zbożowe bezglutenowe, jaja, twarogi czy delikatne mięso.