Ostatnio sporo się mówi o zanieczyszczeniu środowiska, tonach plastiku, które zaśmiecają morza i oceany. Do tego dochodzi jeszcze efekt cieplarniany, który skutkuje nagłymi zmianami klimatycznymi oraz kataklizmami. Nie da się ukryć, że także przemysł tekstylny zanieczyszcza środowisko. Jak ubierać się ekologicznie i w zgodzie ze środowiskiem?
Wybieraj ubrania z tkanin ulegających biodegradacji
Tak naprawdę nie ma nic gorszego od ubrań z czystego poliestru, akrylu, elastanu czy nylonu. Oczywiście dla części z nich nie znajdziemy naturalnych odpowiedników. Rajstopy zawsze będą wykonane z poliamidu i elastanu. Kurtka przeciwdeszczowa, aby nie przeciekała, musi zostać uszyta z poliestru. Niemniej nie musisz kupować bluzek, sukienek i spodni z syntetycznych tkanin, które przez setki lat zalegają na wysypisku śmieci. Postaw na odzież ulegającą biodegradacji. Nie chodzi o to, aby wyrzucić z szafy ubrania z syntetycznych materiałów. Wręcz przeciwnie, noś je jak najdłużej, aby jak najpóźniej trafiły na wysypisko. Po prostu od tej pory zacznij kupować świadomie. Stawiaj na odzież uszytą z bawełny, wiskozy, lnu, jedwabiu, rayonu, lyocellu. Są to tkaniny naturalne lub sztuczne (lyocell, rayon i wiskoza to celuloza poddana obróbce chemicznej, ona też ulega biodegradacji).
Nie wyrzucaj dobrych ubrań na śmietnik
Jeśli coś jest dobre, niech pozostanie w twojej szafie. Jeśli się w to nie mieścisz, nie nosisz tego lub po prostu nie lubisz, odsprzedaj lub oddaj komuś, kto zrobi użytek z danej rzeczy. Niestety, wiele osób, gdy coś wychodzi z mody, wyrzuca ubrania na śmietnik i kupuje rzeczy wpisujące się w aktualne trendy. To najgorsza rzecz, bo w ten sposób w idiotyczny sposób napędza się konsumpcja. Za rok panterka znowu będzie modna, więc nie ma sensu się jej pozbywać z szafy, a po roku znowu kupować. W ten sposób generujesz tylko śmieci, zanieczyszczasz środowisko oraz uszczuplasz swój portfel.
Kupuj rzeczy, który na pewno będziesz nosić
Nie ma sensu kupować sukienki dlatego, że jest ładna i będzie dla ciebie stanowiła motywację do odchudzania. Szanse na to, że zrobisz z niej użytek, są małe. Nie kupuj sukienek, gdy jesteś fanką spodni, tylko dlatego że są na atrakcyjnej promocji. Analogicznie, jeśli do pracy jeździsz w samych sukienkach, nie kupuj jeansów, bo może się do nich przekonasz. Ubrania, które kupujemy, aby się przełamać do nietypowych dla nas fasonów i kolorów, z reguły trafiają na dno szafy. Nie nosimy ich, więc po pewnym czasie wyrzucamy.
Staraj się wybierać odzież wyprodukowaną w Europie
Ta produkowana w Chinach, Indiach czy Bangladeszu bardzo często zanieczyszcza środowisko, bo w krajach tych nie przestrzega się norm. Chemikalia z fabryki trafiają wraz ze ściekami do rzek, skażają wodę gruntową etc. W Europie firmy muszą produkować ubrania oraz tkaniny w sposób etyczny. Wszelkie chemikalia muszą zostać zutylizowane zgodnie z prawem. W Polsce nie można, ot tak, wylać do Odry czy Wisły kwasów, którymi wytrawiano materiały.
Kup ekologiczne wieszaki
Plastikowe wieszaki dość szybko się łamią, są mało wytrzymałe, przez co szybko trzeba kupić nowe, a połamany plastik wędruje na wysypisko. Aby tego uniknąć, inwestuj w metalowe lub drewniane wieszaki. One są nieco droższe, ale tylko na pierwszy rzut oka. Gdy kupujesz komplet 5 wieszaków, za drewniane zapłacisz 20 zł, a za plastikowe 10 zł. Ale te drugie połamią się w ciągu kilku miesięcy, więc musisz ponieść kolejny wydatek i wychodzisz na to samo lub nawet jesteś stratna.