Zanim przedstawimy rasy psów dla alergików, które uznawane są za „bezpieczne” czy może raczej „hipoalergiczne”, najpierw krótko omówimy zjawisko alergii na sierść. Okazuje się bowiem, że kichanie w obecności czworonoga, albo na samą myśl o nim, nie jest sprawą tak oczywistą, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim osoby uczulone nie zmagają się z dokuczliwymi objawami przez sierść samą w sobie, nawet nie tak bardzo przez psie włosy, ale złuszczony naskórek oraz ślinę, pochodzące w zasadzie od każdego psa, bez względu na rasę.
Tak naprawdę nie ma psa dla alergików…
Dawniej myślano, że alergia na psa ma związek z linieniem. Sądzono, że unosząca się w powietrzu sierść wnika przez jamę nosa i gardło do organizmu, gdzie w skutek nietolerancji, wywołuje katar, kaszel i duszności. Z biegiem lat i postępu w nauce źródło alergii na zwierzęta domowe zostało przeniesione z sierści na włos, który z oczywistych względów zyskał miano bogatego siedliska kurzu, roztoczy i innych alergenów odzwierzęcych – co notabene jest prawdą. Niemniej jednak, dziś z całą pewnością wiadomo, że nie ma psa dla alergików, ponieważ tym, co uczula nie jest bezpośrednio ani sierść, ani włos, tylko złuszczony naskórek (niekiedy także pod postacią łupieżu) oraz ślina, w których znajduje się lipokalina – białko niesurowicze CAN F1. A zarówno łuszczący się zrogowaciały naskórek, jak i ślina są produktami fizjologicznymi każdego psa, bez względu na rasę, maszczenie, wielkość i płeć – choć w tym ostatnim przypadku należy zauważyć, że większa ilość alergizującego enzymu wydzielana jest jednak przez psy niż suki.
W rezultacie nie ma idealnego psa dla alergików. Każdy pies będzie uczulał, ale to, w jakim stopniu zależy głównie od potencjalnego właściciela. Reakcja na białko CAN F1 jest bowiem bardzo zindywidualizowana. Kiedy u jednych przebiega bezobjawowo, u innych wywołuje swędzącą wysypkę, salwę kichania lub atak duszności. Naukowcy podejrzewają i są już poświadczające temu dowody, że większe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest u osób ze skłonnością do atopii, w tym również astmatyków. Z drugiej strony, mniejsze ryzyko alergii na psa występuje u osób, które z psem się wychowywały od wczesnego dzieciństwa. Warto wziąć to pod uwagę, nawet pomimo tego, że niewiele wskazuje, aby alergia na psa była dziedziczona.
…jest za to problem z klasyfikacją „hipoalergicznych” psów dla alergików
Ustalenie tego, które psy dla alergików będą „bezpieczne” jest sprawą dość skomplikowaną. Trudność we wskazaniu ras hipoalergicznych tkwi w tym, że lipokalina jest białkiem o zmiennej masie, a wysokość jej stężenia może być bardzo różna nawet w obrębie przedstawicieli psów jednego gatunku. Ponadto o ile białko CAN F1 jest głównym alergenem uznawanym za najwyższy antygen psa, o tyle jego obecność w powietrzu niekoniecznie jest związana z bezpośrednią obecnością psa. Podczas badań określających poziom stężenia tego alergenu w domach okazało się, że podobny wynik został uzyskany w domostwach, w których pies przebywa stale oraz w tych, gdzie zwierzę pojawia się sporadycznie. Co więcej, psia sierść okazała się jednym z podstawowych składników kurzu domowego nawet tam, gdzie nie mieszka żadne zwierzę – to tylko dowodzi, że lipokalina jest szeroko rozpowszechniona w miejscach publicznych, jak środki komunikacji miejskiej, szkoły, przedszkola, kina, teatry, urzędy i supermarkety.
Ze względu na niejednoznaczne wyniki badań dokładne wyodrębnienie psów dla ludzi z alergią jest niemalże niemożliwe. Niemniej jednak różne instytucje i towarzystwa podjęły się stworzenia listy psów dla alergików. Są to rasy, które charakteryzują się mniejszym potencjałem alergizującym dla człowieka niż pozostałe, aczkolwiek należy pamiętać, że wysokość stężenia białka CAN F1 cechuje indywidualna zmienność, więc nawet zwierzę uznawane za antyalergiczne może, choć w niewielkim stopniu, stanowić źródło alergii.
Psy dla alergików – lista opracowana przez Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne
- Irlandzki spaniel wodny
- Bishon Frise
- Pudel
- Bedlington terrier
- Sznaucer
- Kerry blue terrier
- Maltańczyk
- Irish Soft Coated Wheaten Terrier
- Grzywacz chiński
- Nagi pies meksykański
Szczegółowe informacje o wyżej wymienionych rasach psów dla alergików znajdziesz na portalu dla miłośników czworonogów WAMIZ https://wamiz.pl/.
Moja córka bardzo chce mieć psa, ale ma alergię. Musimy się zastanowić ponownie nad tym tematem:)
Mnie zawsze podobały się pudle, okazuje się, że mogę je mieć, nawet chorując na alergię.
Nie sądziłam, że maltańczyk jest odpowiedni dla alergika.
W życiu nie wpadłabym na to, że pudel jest dobry dla alergika.
Cudownie, że alergik też może mieć psa:)
Zaintrygował mnie ten nagi pies meksykański. Muszę zobaczyć w internecie, jak wygląda:)
Nie sądziłam, że alergicy mogą mieć sznaucera. Myślałam, że niewskazane są wszelkie rasy psów.