Alergeny to bardzo małe, pochodzące z zewnątrz substancje, które w wyniku kontaktu z organizmem wywołują reakcję alergiczną. Mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, jednak ich struktura praktycznie zawsze przypomina białka. Niektóre osoby mogą wykazywać patologiczną odpowiedź na kontakt z alergenem, efektem czego są typowe objawy alergiczne.
Rodzaje alergenów
Wyróżnia się kilka rodzajów alergenów, które różnią się między sobą źródłem pochodzenia. Jednymi z najczęściej wywołujących uczulenie są alergeny wziewne, które występują w powietrzu i są wdychane wraz z nim. Wśród nich znajdują się: roztocza, kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt i zarodniki grzybów. Innym rodzajem są alergeny pokarmowe, które dostają się do organizmu wraz ze spożytym pokarmem. Poza tym wyróżnia się alergeny kontaktowe np. na lateks, nikiel, chrom oraz alergeny na jad owadów i niektóre substancje zawarte w lekach.
Skąd się bierze alergia?
Alergia, czyli nadwrażliwość organizmu na alergen, zwykle wynika z predyspozycji genetycznych. Osoby, których bliscy cierpią na alergię, wykazują zdecydowanie większe ryzyko na zachorowanie od pozostałych osób. Alergia powstaje w wyniku nadmiernej i niepożądanej reakcji organizmu na obcy antygen, który jest fragmentem uczulającej substancji. W odpowiedzi na to układ immunologiczny osoby uczulonej uwalnia swoiste składniki zapalne, które wywołują powstanie charakterystycznych objawów alergii.
Jakie są objawy alergii?
Symptomy alergii występują dosyć szybko po kontakcie z alergenem i ujawniają się głównie w obrębie dróg oddechowych, skóry oraz oczu. Objawy ze strony górnych dróg oddechowych obejmują obrzęk i zaczerwienienie śluzówek nosa, katar, kichanie oraz zatkany nos. Z dolnych dróg oddechowych może dochodzić do trudności w oddychaniu, może być słyszalny świst, skurcz oskrzeli, a nawet stan astmatyczny. Z kolei w obrębie skóry zdarza się swędząca wysypka oraz różnego rodzaju zmiany powierzchowne, natomiast ze strony oczu może pojawiać się łzawienie, swędzenie i pieczenie oraz zaczerwienienie spojówek.
Jak upewnić się o alergii?
Jeżeli w podobnych okolicznościach (np. po kontakcie ze zwierzęciem, spożyciu konkretnego pożywienia lub spacerze w bliskim otoczeniu łąk) ponownie występują objawy alergii, to ustalenie czynnika sprawczego jest bardzo proste. Natomiast jeżeli symptomy ujawniają się w niespecyficznych momentach, można wykonać specjalne badania diagnostyczne. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykonanie prostych testów skórnych, w których obserwowany jest odczyn powstający na skórze po śródskórnym podaniu określonej substancji.
Jak postępować, gdy wystąpi alergia?
Leczenie alergii polega na pozbyciu się nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Do tego celu stosuje się leki przeciwhistaminowe (np. loratadyna), które hamują uwalnianie czynników prozapalnych. Dlatego, kiedy istnieje ryzyko narażenia na alergeny Claritine można mieć przy sobie i zażyć w momencie pojawienia się pierwszych symptomów alergii. Ponadto, kiedy dochodzi do intensywnych objawów oddechowych, należy pilnie zasięgnąć pomocy lekarskiej, ponieważ istnieje ryzyko zagrożenia życia.
Teraz jest dużo dobrych leków na alergię, które dość szybko przynoszą ulgę.
Dobrze, że istnieją leki takie jak Claritine. Ja okropnie męczę się ostatnio z katarem alergicznym. Uczula mnie Alternaria.