Wielu młodych rodziców potrafi rozpoznać przyczynę płaczu dziecka już od pierwszych jego dźwięków. Zwłaszcza w przypadku kolki, która jest dla maluszka wyjątkowo niekomfortowym przeżyciem. W jaki sposób przynieść ulgę niemowlęciu i uniknąć kolejnych nawrotów kolki? Są na to sposoby.
Dlaczego maluchy zmagają się z kolkami?
Problemy z brzuszkiem to stosunkowo częsta przypadłość, pojawiająca się u dzieci z wielu powodów. Specyficznym objawem jest kolka, odpowiedzialna za uporczywy ból i płacz maluchów. Jej bezpośrednią przyczyną są skurcze jelit, pojawiające się u niemowląt między 2. tygodniem a 4. miesiącem życia – po tym czasie powinny bowiem ustąpić. Jak rozpoznać kolkę? Dziecko płacze z powodu bólu, któremu towarzyszy wzdęty brzuszek, ponosi nóżki do klatki piersiowej i macha zaciśniętymi piąstkami. Zwykle następuje to niedługo po karmieniu, zwłaszcza gdy dziecko ma problemy z prawidłowym chwytaniem piersi i łyka powietrze w trakcie ssania. Taka sytuacja dla rodziców znak, że w brzuszku malucha zebrały się gazy, które potrzebują ujścia. Niedojrzały układ pokarmowy nie zawsze radzi sobie z tym procesem, stąd pojawia się kolka. Innym powodem problemu może być nietolerancja laktozy, którą niekiedy podejrzewa się także wśród najmłodszych dzieci. Na szczęście istnieje wiele metod radzenia sobie z tym problemem, które przyniosą maluszkowi ukojenie.
Kolka – sprawdzone sposoby na ból
Każda młoda mama powinna wiedzieć, w jaki sposób szybko poradzić sobie z bólem brzucha u maluszka. Jednym z najpopularniejszych sposobów na kolkę jest przykładanie do brzuszka ciepłej pieluszki. Należy jednak uważać, by zbytnio jej nie podgrzać i nie narazić niemowlaka na oparzenie. Inna chętnie stosowana metoda to „rozruszanie” źródła problemu poprzez masowanie bolesnych miejsc okrężnymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) i delikatne przyginanie nóżek do brzuszka. Jeżeli kolka nie ustąpi, zawsze można oczywiście sięgnąć po specjalistyczne krople przystosowane do potrzeb najmłodszych. Należy jednak uważnie przestrzegać zaleceń i stosować się do zasad dotyczącej maksymalnej dziennej dawki. Dolegliwości najlepiej oczywiście zapobiegać. W tym celu warto pilnować odpowiedniego chwytania piersi przez malucha i zadbać o to, by odbiło mu się po każdym karmieniu (istotna jest odpowiednia pozycja) – w ten sposób nie naraża się na zbytnie zapowietrzenie. W niektórych przypadkach taka przerwa może okazać się konieczna także już w trakcie karmienia, dlatego należy zawsze o niej pamiętać.