ciąża przyjaciółki

Ciąża przyjaciółki to zazwyczaj ogromna radość, cieszymy się jej szczęściem. Życzymy wszystkiego, co najlepsze, zarówno jej, jak i maluszkowi. Niemniej ciąża przyjaciółki bardzo często generuje sytuacje, w których nie wiemy, jak się zachować.

Czy mogę wyciągać ją na spacery?

Jeśli nie byłaś nigdy w ciąży, nie wiesz, co jest wskazane. Nie potrafisz stwierdzić, czy spacer w jej przypadku przyniesie więcej szkód niż korzyści. Nie umiesz ocenić, czy będą bolały ją nogi i kręgosłup, czy dzięki ruchowi wzmocni mięśnie. Najlepiej ją po prostu o to zapytać;)

Co możemy robić razem, aby się nie przemęczała?

Czy wspólny wypad do centrum handlowego ją bardzo zmęczy? A może ona jest w tak dobrej kondycji, że chętnie poszłaby na koncert lub kolację do restauracji. O takie rzeczy warto pytać. Na pewno nie powinna przebywać w zadymionych pomieszczeniach oraz tam, gdzie występują intensywne zapachy.

Jak jej pomóc?

Nie chcesz, aby pomyślała, że robisz z niej kalekę, ale wydaje się, że nie powinna już robić tego czy tamtego. Chciałabyś ją wyręczyć, tylko nie wiesz, jak złożyć propozycję, aby wyszło dobrze. Najlepiej powiedzieć jej wprost o tym, co myślisz. Albo poprosi cię o pomoc, albo podziękuje.

Czy mogę podejść do szpitala?

Czas po porodzie to okres zarezerwowany dla najbliższych, ale z drugiej strony, jeśli ona dobrze się czuje, możesz jej złożyć krótką wizytę, wcześniej konsultując się ze świeżo upieczonym tatą.  Poznasz maluszka i upewnisz się, czy przyjaciółka niczego nie potrzebuje.

Kiedy mogę ją zacząć odwiedzać i jak często?

Nie wiesz, czy odczekać miesiąc czy dwa z pierwszą wizytą. Boisz się, że możesz czymś zarazić maluszka lub jej przeszkadzać, gdy jest zmęczona. Dowiedz się, jaki mały ma rytm dobowy i zapytaj, czy możesz kiedyś wpaść na herbatę. Przynieś jakieś dobre ciasto lub obiad. Ona się ucieszy, gdyż na gotowanie i pieczenie nie ma teraz czasu.

Czy mogę do niej zadzwonić, czy zbudzę ją lub malucha?

Możesz zawsze do niej napisać SMS, aby dała znać, gdy będzie miała chwilkę na rozmowę przez telefon. Uwierz, ona kocha swoje dziecko, ale też chce czasem porozmawiać z kimś innym niż mąż. Ona wciąż potrzebuje kontaktu z przyjaciółkami, które stanowią namiastkę dawnego, bardziej urozmaiconego życia.

Co może jeść po porodzie?

Możesz ją o to zapytać, zanim przygotujesz jej jakiś smakołyk. Z pewnością odpadają popularne alergeny i potrawy wzdymające.  Trzeba też brać pod uwagę to, co szkodzi maluszkowi, wywołując u niego kolki. Takie informacje są na wagę złota, gdy przyjaciółka karmi piersią.