Za oknem rozpanoszyła się jesienna szaruga. Jakby tego było mało, wraz z silnymi podmuchami wiatru przywędrowało do nas mroźne powietrze. Taka pogoda dla wielu kobiet oznacza konieczność zaopatrzenia się w grube rajstopy, które chronią nogi przed utratą ciepła. Niestety, te elementy garderoby też mogą uczulać. Jak objawia się alergia na rajstopy?
Alergia na rajstopy – objawy
Rajstopy ściśle przylegają do skóry, nic więc dziwnego, że u osób wrażliwych na substancje wykorzystane przy ich produkcji mogą pojawić się objawy alergii kontaktowej. Symptomy reakcji uczuleniowej na ogół obejmują zmiany skórne. Alergia na rajstopy może manifestować się czerwoną pokrzywką, silnym świądem, który prowokuje kobietę do drapania, zaczerwienieniem skóry, jak również jej pieczeniem.
Co powoduje uczulenie na rajstopy?
Alergia na rajstopy potrafi być bardzo dokuczliwa. Niepożądane reakcje mogą wywoływać zarówno materiały, z których uszyto nasze rajstopy – fibra, lycra etc., jak i barwniki wykorzystane przy ich produkcji. Jeśli problem tkwi w materiale, wystarczy czasem rozejrzeć się za rajstopami wykonanymi z innego surowca. Jeśli uczula cię lycra, wybieraj te pozbawione jej domieszki. Jeśli problem tkwi barwniku, uczulają cię np. wyłącznie czarne rajstopy, kupuj cieliste i brązowe. Czasem zdarza się, iż alergia jest wynikiem działania bliżej nieokreślonej substancji chemicznej. W takiej sytuacji może pomóc zakup pary rajstop wypuszczonych na rynek przez inną markę.
Jak pozbyć się alergenów?
Czasem alergia na rajstopy ustępuje, gdy wypierzemy je ręcznie lub w pralce. Podczas tego procesu materiał zostaje uwolniony od substancji powierzchniowych pochodzących z linii produkcyjnej, wśród których mogą występować potencjalne alergeny.
Uważaj jednak na to, w czym pierzesz i płuczesz rajstopy. Czasem to nie one cię uczulają, a proszek do prania lub płyn do płukania. Nawet sprawdzone środki stosowane w zbyt dużym stężeniu mogą ci zaszkodzić. Radzimy zatem kupować hipoalergiczne proszki i płyny do płukania.