Zwalczają najbardziej dokuczliwe objawy jak katar, łzawienie oczu czy idiopatyczne pokrzywki (tj. o nieznanym podłożu). Czy powinniśmy wiedzieć o nich coś więcej? Czy zawsze możemy je stosować i czy są jakieś ograniczenia?
Jak to działa?
Jak najprościej opisać działanie leków antyhistaminowych? Histamina to mediator, który zawsze znajduje się w naszym organizmie.
Alergeny najczęściej powodują duży wyrzut histaminy, która może wywoływać rozwój zapalenia alergicznego lub aktywować inne mediatory, jakimi są cytokiny.
W naszych ciałach znajdują się bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne receptory komórkowe, w tym receptory histaminowe, które pod jej wpływem otwierają komórki na substancje z jej otoczenia mogące wywołać objawy chorobowe. udowodniono, że można wpłynąć inną substancją chemiczną na receptory tak, by później nie reagowały na histaminę.
Właśnie w ten sposób działają leki antyhistaminowe..
Działania uboczne
Obecnie leki blokujące wydzielanie histaminy w organizmie nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych. Jest tak, ponieważ na rynku dostępne są przeważnie leki drugiej, a nawet trzeciej generacji. Czym różnią się od leków z pierwszej generacji?
Produkowane wcześniej środki miały często właściwości otępiające lub tłumiące zmysły alergików. Chociaż objawy alergiczne były u nich mniejsze, niebezpieczne stawało się prowadzenie samochodu lub innego pojazdu, gdyż powodują one senność czy uczucie zmęczenia.