Każdy rodzic popełnia błędy wychowawcze, nie ma ludzi bez winy. Nikt z nas nie jest doskonały. Jednak błędy wychowawcze błędom wychowawczym nierówne. Warto uświadomić sobie grzechy główne twojego dziecka i to, że w trudnych chwilach reagujesz niewłaściwie. Przedstawiamy 5 błędów wychowawczych, przez które dziecko zamienia się w małego potwora.
Podważanie opinii drugiego rodzica
Jeśli ojciec nie chce, aby dziecko jadło kolejną paczkę chipsów, to nie dawaj mu ich. W ten sposób podważasz autorytet drugiego rodzica. Niestety, dorośli ludzie często mają poważny problem z przenoszeniem emocji. Pokłóciłaś się z mężem, więc chcesz mu jeszcze dokopać, pokazując, że się myli i pozwalając dziecku na wszystko. Jeśli macie odmienne strategie wychowawcze, po prostu o tym porozmawiajcie tylko we dwoje. Przy dziecku trzymajcie sztamę. To, że dziś dziecko cię kocha, bo poszłaś mu na ustępstwo, nie znaczy, że jutro tak będzie. Nazajutrz może dla odmiany poprosić ojca o odwieszenie kary wymierzonej przez ciebie.
Poddawanie się szantażowi emocjonalnemu
Dziecko zanosi się płaczem i krzyczy na cały sklep: bo mnie nie kochasz, jesteś potworem. Wszyscy klienci patrzą się na ciebie jak na wyrodną matkę. Niektórzy nawet chcą sami kupić lizak, za który ty nie chcesz zapłacić. Nie ulegaj szantażowi emocjonalnemu. Nie kupuj dziecku lizaka, jeśli uważasz, że zjadło za dużo słodyczy. Nie przyjmuj tego typu prezentów od obcych ludzi. Bądź konsekwentna i pokaż dziecku, że płaczem nic na tobie nie wymusi.
Odpuszczanie dziecku, bo płacze
Rodzicom ciężko patrzeć na płaczące dziecko. Gdy ono zanosi się łzami, ty chcesz mu ulżyć i często zgadzasz się na propozycję małego szantażysty. Pamiętaj, że nie należy uczyć młodego człowieka stawiania na swoim poprzez szloch. Bądź konsekwentna. Ono popłacze i przestanie. Nic złego mu się nie stanie.
Brak kary i konsekwencji
Jeśli dziecko robi coś złego, popycha kolegę w szkolę, naśmiewa się niepełnosprawności koleżanki, to po rozmowie wychowawczej, powinnaś wymierzyć jakąś karę i być konsekwentna. Oczywiście chodzi o zachowanie w granicach zdrowego rozsądku. Nie o bicie dziecka, upokarzanie go. Można np. odciąć dostęp do telewizora, tabletu, smartfona. To skutecznie zmusi młodego człowieka do myślenia o konsekwencjach podejmowanych wyborów.
Reakcja na histerię
Jeśli dziecko histeryzuje. Kładzie się na ziemi, kopie, rzuca, wrzeszczy, bo chce coś na tobie wymóc, nie reaguj. Jeśli zauważy, że jego spektakl nie ma ani jednego widza, więcej nie wykorzysta histerii jako argumentu przetargowego. Zawsze możesz wyjść z pokoju, założyć słuchawki na uszy i poczekać, aż dziecko się uspokoi.