Halloween to u nas dość kontrowersyjne święto. Nie wszyscy popierają tę tradycję, która przywędrowała do nas ze Stanów. Mimo niechęci niektórych osób, coraz popularniejsze stają się halloweenowe imprezy. A jak o nich mowa, to nie może zabraknąć odpowiednich dekoracji. Dynia na Halloween to obowiązkowy element przyjęcia. Jak ją przygotować?
Czekając na Halloween
W polskiej tradycji, 1 listopada obchodzimy Święto Zmarłych. Dawniej, świętowano tzw. Dziady, które możemy porównać odrobinę do ówczesnego Halloween. Obydwa święta związane są bowiem z duchami zmarłych. Halloween, które przypada na noc 31 października, to bardziej komercyjne święto, którego głównym celem jest dobra zabawa. Możemy przebrać się w straszną lub zabawną postać, pozbierać trochę słodyczy od sąsiadów tolerujących tego typu zabawy czy zorganizować maraton strasznych filmów. A każda okazja jest dobra do zabawy z przyjaciółmi. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Halloween jest dynia. Pomarańczowa dynia, która odpowiednio wycięta, będzie dekoracją naszego przyjęcia czy domostwa. Jak samodzielnie przygotować taką ozdobę?
Krok 1. Oczyszczenie dyni
Na początku musimy wybrać dynię, którą chcemy zamienić w piękną dekorację. Następnie wycinamy jej górę, tworząc pokrywę. Nie wyrzucamy jej, gdyż będzie nam potrzebna. Musimy oczyścić dynię w środku, czyli usunąć miąższ, by pozostała nam tylko twarda skorupa, w której umieścimy świecę. Do wydrążenia dyni przyda się duża łyżka. Na tym etapie przygotowania, do pracy możemy zaangażować dzieci. Wydrążony miąższ możemy wykorzystać do przygotowania dyniowego ciasta czy koktajlu.
Krok 2. Zaznaczenie otworów
Zanim zaczniemy wycinać otwory, musimy je zaznaczyć. W tym celu potrzebny będzie flamaster. Na powierzchni dyni rysujemy kontury, które kolejno będziemy wycinać. Zamiast zębów czy oczy, możemy wyciąć coś bardziej oryginalnego jak pająk czy znak Batmana. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Gotowych wzorów możemy poszukać w sieci.
Krok 3. Wycinanie dyni
To zabawa dla nieco starszych. Dynia ma grubą skórę, więc będziemy potrzebować ostrego noża i siły. Pamiętajmy, by trzymać się wcześniej ustalonych wzorów. Wycinamy po fragmencie, by nie zniszczyć pozostałej powierzchni. Uważamy jednocześnie, by się nie skaleczyć. W celach bezpieczeństwa warto założyć wcześniej grube rękawiczki robotnicze.
Krok 4. Prezentacja halloweenowej dyni
Gdy już wytniemy cały wzór, nasza dynia będzie gotowa. Potrzebujemy jeszcze tylko jednego elementu, by zaprezentować ją w pełnej krasie. Nasza dynia ma świecić w nocy, więc w jej wnętrzu umieszczamy świecę. Równie dobrze mogą to być tealighty czy wkład do zniczy, który zapobiegnie rozlaniu wosku w środku dyni. Gotową dynię stawiamy na parapecie, przed drzwiami czy w dowolnym innym miejscu. A leniwym polecamy namalowanie wzoru na dyni czarnym markerem lub farbą.
Katarzyna Antos