Tej ciężkiej odmianie alergii pokarmowej, często bolesnej, która dotyczy również dzieci towarzyszy szereg ograniczeń żywieniowych.
Właściwa diagnoza
Eozynofilowe zapalenie przełyku (ang. EoE), dzięki najnowszym badaniom może być skuteczniej diagnozowane już w okresie wczesnego dzieciństwa i leczone, by dzieci były w stanie przyjmować szeroką gamę produktów spożywczych.
EoE może również powodować utratę wagi, wymioty, zgagę i zaburzenia połykania.
W leczeniu dotąd pomocne było wspomaganie steroidami, ale nierzadko występowały trudności z precyzyjną analizą biopsji przełyku.
Dzieci z EOE można poddać znieczuleniu i inwazyjnej endoskopii, by diagnozować i monitorować rozwój alergii. Badania metodą nieinwazyjną, np. z krwi, pokazują, czy skłonność do alergii pokarmowej występuje u innych członków rodziny.
Dopiero niedawno eozynofilowe zapalenie przełyku uznano za odrębną jednostkę chorobową, ale częstość jego występowania wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat, podobnie do innych alergii.
Problemy z eozynofilią
Obecnie szacuje się, że na EOE cierpi co najmniej jedna na 1.000 osób (co w polskich realiach daje niemal 39 tys. chorych). Jego cechą charakterystyczną jest obrzęk i zapalenie przełyku, któremu towarzyszy wysoki poziom komórek układu odpornościowego – eozynofili.
EOE może wystąpić w każdym wieku, ale na ogół jest diagnozowane wśród młodych ludzi, którzy w przeszłości mieli problemy z innymi schorzeniami alergicznymi, takimi jak astma i egzema.
Na ogół jest diagnozowane u dzieci z problemami pokarmowymi i trudnościami w przełykaniu, ale jest często błędnie diagnozowane i wciąż mało znane przez lekarzy, co opóźnia właściwe rozpoznanie i podjęcie szybkiego skutecznego leczenia.
Źródła – Cincinnati Children’s Hospital Medical Center