Rodzajów alergii wiele, a wśród nich jedną z częściej spotykanych jest alergia na roztocza. Jest tym gorsza, że praktycznie w każdym momencie i w każdym pomieszczeniu ma się z nimi kontakt. Doprowadza to do kataru oraz kaszlu, które są najczęstszymi objawami nadwrażliwości na roztocza. W związku z tym konieczne jest zachowanie odpowiednich standardów higieny życia, żeby alergia nadmiernie go nie utrudniała.
Alergia na roztocza – przyczyny
Alergię na kurz, a dokładniej na roztocza kurzu domowego i ich odchody klasyfikuje się jako jedno z najpopularniejszych uczuleń. Za jej pojawienie się odpowiada nadwrażliwość układu immunologicznego na znajdujące się w otoczeniu związki, będące składnikiem m.in. kurzu. Powoduje to często dodatkowe komplikacje w postaci reakcji alergicznych również na inne elementy, m.in. pyłki roślin wirujące w powietrzu.
Tak, jak w przypadku innych alergii, tak i tej nie można diagnozować „na oko”. Jeżeli objawy pojawiają się regularnie, nasilają i są niezmiennie takie same, wówczas konieczne jest wykonanie badań u lekarza alergologa. Do najważniejszych należą: badania krwi, próby prowokacyjne, badanie przeciwciał IgE (potwierdza czy za objawy odpowiedzialna jest alergia), testy przeprowadzane na skórze. Gdy testy na skórze okażą się dodatnie, wtedy ma się potwierdzenie, że nieprzyjemne symptomy to wynik alergii na roztocza.
Jakie są objawy alergii na roztocza?
Zanim alergia zostanie poprawnie zdiagnozowana jej objawy mogą mylić się z początkiem przeziębienia. Do najczęściej występujących należą bowiem katar i kaszel, które są charakterystyczne nie tylko dla uczulenia na kurz. Jednak w przypadku reakcji alergicznej ich występowanie jest bardzo nagłe oraz intensywne (katar oraz kichanie trudno uspokoić). Katar przy uczuleniu na roztocza potrafi być bardzo intensywny, ale pozbawiony wydzieliny ropnej, jest to tzw. wodnisty katar. Dodatkowo, u szczególnie wrażliwych osób może pojawić się drapanie w gardle (rzadko połączone z wydzieliną ropną), świąd nosa i podniebienia, łzawienie oczu oraz ich zaczerwienienie (podobne do objawów zapalenia spojówki) i senność.
Im silniejsza reakcja alergiczna oraz im częściej się pojawia, tym większe szanse na wystąpienie powikłań w postaci infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet astmy.
Sposoby na alergię na roztocza
Choć alergia na roztocza jest najpowszechniejsza jej leczenie nie jest łatwe. Wymaga ciągłego stosowania środków ostrożności oraz wprowadzenia specjalnej higieny życia. Wynika to z prostego faktu, kurz jest wszędzie. W takiej sytuacji konieczne jest zadbanie, aby w domu było go jak najmniej. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, zachowując chłód i suchość. Gdy w pokojach panuje wilgotność mniejsza, niż 50% roztocza nie mogą się namnażać. Niezbędne jest również częste wietrzenie, szczególnie podczas zimy, ponieważ niska temperatura zabija niechciane elementy. Podczas mrozu warto także urządzać porządki wystawiając koce, pościel, pluszowe zabawki na mróz, żeby pozbyć się roztoczy (latem taką funkcję spełnia zamrażalnik).
Karolina Skrzek
Życie z małym alergikiem nauczyło mnie wiele – przede wszystkim rezygnujemy z dywanów i firan (bez tego naprawdę da się żyć :)), zabawki i odzież malucha płuczę w Allergoffie. Raz na jakiś czas używam tego w sprayu do materaca, foteli i fotelika w samochodzie. Często wietrzę pomieszczenie no i zmywam podłogi codziennie.
Mój na całe szczęście nie ma alergii na kurz. U nas jest mleko i pyłki niektórych drzew. W sumie po wyeliminowaniu produktów mlecznych i podawaniu, podczas pylenia, allertec nie mamy tak źle. Sytuacja jest opanowana.