atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z częściej pojawiających się chorób skórnych, której nie można wyleczyć. Ma ona okresy wygaszenia i nawrotów, które mogą dotknąć niemal każdą część ciała. Podczas nawrotów najważniejsze jest, aby dbać o siebie i mieć świadomość, że nawet z AZS można bez problemu funkcjonować.

 

Czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry?

Za występowanie AZS obwinia się często geny, gdy jedno z rodziców jest chore albo nadwrażliwość układu immunologicznego na alergeny występujące w otoczeniu. Niezależnie od przyczyny rozwoju choroby jest ona nieuleczalna i po raz pierwszy może objawić się już w dzieciństwie (między 6 a 7 rokiem życia).

Dla AZS charakterystyczne są przede wszystkim okresy spokoju, wyciszenia objawów, tzw. remisja, przeplatające się z objawami o różnej sile. Gdy choroba wraca, skóra staje się jeszcze wrażliwsza, niż dotychczas. Pojawiają się na niej liczne podrażnienia, przesuszenia, powodujące że skóra intensywnie schodzi oraz zaczerwienienia, które mogą pokrywać duże partie naskórka. Bardzo uciążliwe jest również swędzenie, które może doprowadzić do powstania ran, gdy nie można powstrzymać się od drapania.

AZS wpływa także na wygląd skóry w okresach remisji. Po zniknięciu plam skóra nie jest idealnie gładka i często pojawiają się na niej złuszczenia albo zaczerwienienia, szczególnie uciążliwe w obrębie twarzy (policzki, czoło) lub dekoltu.

Główne i dodatkowe objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry posiada kilka wyrazistych objawów, które można wymienić od razu mówiąc o chorobie. Są to przede wszystkim zaczerwienienia skóry, jej suchość oraz mocne swędzenie. Świąd bywa niebezpieczny zarówno przez chęć drapania się, jak i możliwość dostania się bakterii do powstałych ran. W takiej sytuacji gojenie się ognisk choroby jest dłuższe i trudniejsze.

Poza łatwo zauważalnymi objawami AZS istnieją jeszcze dodatkowe, o których mówi się znacznie rzadziej. Dotyczy to kataru siennego, astmy oskrzelowej, nawracającego zapalenia spojówek, które przyczynia się do trudności w pracy i życiu codziennym.

Skuteczne sposoby na zaczerwienienia

Świąd przy AZS jest nieznośny, jednak to zaczerwienienia na skórze bywają bardziej kłopotliwe. Wiąże się to z poczuciem skrępowania, jakie budzą plamy podczas wychodzenia z domu. Długotrwałość czerwonych plam można zmniejszyć na kilka sposobów, w tym sposobów naturalnych.

Bardzo dobrze sprawdza się nagietek i przygotowany z niego napar. Wystarczą 3 łyżeczki suszonego nagietka, zalane wrzątkiem i zaparzone przez 10 minut. Gdy płyn przestanie być gorący należy przemywać nim zmienione chorobowo miejsca. Zmniejszy to zaczerwienienie oraz swędzenie. Tak samo dobrze zadziała napar z rumianku. Jest to sposób na plamy pojawiające się na ograniczonym obszarze ciała, jeżeli zmiany chorobowe pokrywają większą powierzchnię ciała, lepiej sprawdzi się kąpiel z dodatkiem siemienia lnianego. Wystarczy zagotować 1 szklankę siemienia z ciepłą wodą i powstały na powierzchni „kisiel” dodać do wanny z wodą. Taka mieszanka nie tylko łagodzi podrażnienia, ale zmniejsza intensywność zaczerwienień.

Karolina Skrzek