Jako pierwsza pojawia się alergia pokarmowa, często pod postacią atopowego zapalenia skóry, która nierozpoznana i nieleczona skutkuję rozwojem astmy lub alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) w późniejszym wieku. Mimo że większość dzieci w wieku 2-3 lat nabywa tolerancję na pokarmy, na które jest uczulona, to nie oznacza, że „wyleczyły” się z alergii. U ponad 50% dzieci, u których wystąpiło atopowe zapalenie skóry, rozwija się w późniejszym wieku astma oskrzelowa lub alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny).
Pamiętajmy, że jak najwcześniejsze rozpoznanie alergii oraz odpowiednie leczenie pozwala przerwać maraton alergiczny, dlatego tak ważna jest znajomość pierwszych objawów alergii.
Najczęstsze objawy alergii
Pierwsze objawy alergii mogą się pojawić już u kilkumiesięcznych niemowląt jako alergia pokarmowa. W wieku niemowlęcym najczęściej uczulają białka mleka krowiego, jaja kurze, soja, pszenica. Objawy alergii są zróżnicowane i dotyczą wielu narządów, najczęściej występuje reakcja dwu- lub wielonarządowa. Dominują objawy ze strony skóry, układu pokarmowego oraz oddechowego.
Zmiany skórne opisuje się jako atopowe zapalenie skóry, charakteryzują się typowym świądem, suchością i zaczerwienieniem skóry. U niemowląt zmiany skórne obejmują twarz (szorstkie, polakierowane i zaczerwienione policzki) oraz wyprostną stronę kończyn (mogą też występować na całym ciele). U dzieci starszych i dorosłych zmiany pojawiają się w okolicach zgięciowych dużych stawów, a także na karku, stopach i dłoniach.
Ze strony układu pokarmowego pojawia się zmiana konsystencji stolca, biegunki, wzdęcia, kolki, ulewania, bóle brzucha. Ponadto dzieci z alergią na białka mleka krowiego często chorują na spastyczne zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, czy też nieżyt nosa. Niemowlęta często są niespokojne i płaczliwe. Starsze dzieci skarżą się na bóle głowy, bezsenność, są nadpobudliwe.