Poranek przed wyjściem do szkoły czy przedszkola to czas, w którym od razu po przebudzeniu powinniśmy dowiedzieć się, czy dziecko nie budziło się przez swędzącą skórę – w przeciwnym wypadku może być zdekoncentrowane na lekcjach, senne i zmęczone po źle przespanej nocy.
Poranne mycie powinno odbywać się tylko w letniej wodzie o temp. 35-36°C, gdyż nazbyt gorąca dodatkowo podrażnia wrażliwą chorą skórę.
Zalecane jest mycie delikatne, unikając pocierania, najlepiej przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego żelu bez mydła. Po myciu nie wycieramy ręcznikiem, a delikatnie osuszamy skórę i lekko ją oklepujemy, po czym stosujemy nawilżający preparat leczniczy, krem, balsam czy lotion.
Do szkoły czy przedszkola ubieramy dziecko w odzież z naturalnych włókien (jedwabną, bawełnianą, lecz nie wełnianą, bez dodatku syntetyków) – z długim rękawem i raczej spodnie w długimi nogawkami, by nie narażać podrażnionej skóry, ale też unikać przegrzania – pot bowiem bardzo wzmaga AZS i wywoła szybko swędzenie.
W przedszkolu lub szkole
Wychowawca w szkole czy przedszkolu powinien mieć świadomość, że ma w grupie dziecko z atopią, które z tego powodu może być rozdrażnione czy mieć trudności z koncentracją, odczuwając ciągle potrzebę drapania się. Może mieć tez problemy w relacjach z rówieśnikami, wyśmiewającymi się z dolegliwości, wymyślonych przyczyn (braku higieny) czy wręcz obawiającymi zarażenia, czemu rodzice muszą przeciwdziałać systematycznymi rozmowami z dzieckiem i uświadamianiem jak powinno rozmawiać z kolegami o tej dolegliwości.