Doskonale wiemy, że słońce w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Na działanie promieniowania słonecznego wystawione są nasze dzieci. Jakie konsekwencje może dać opalanie u dzieci? Czy dzieci mogą korzystać z kąpieli słonecznych?
Skóra skórze nierówna
Czym różni się skóra dorosłego od skóry dziecka? Mimo, że wyglądamy tak samo, różnimy się w budowie, także skóry, szczególnie jeśli chodzi o wiek. Skóra osoby dorosłej jest przede wszystkim dojrzała, w pełni wykształcona. Jest grubsza i ma swój płaszcz ochronny. Skóra dziecka dopiero się rozwija, przez co charakteryzuje się niezwykłą delikatnością i wrażliwością na wszelkie bodźce. Możemy więc wyobrazić sobie, jak taka skóra reaguje na zimno czy ciepło. Latem większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu i tym samym na słońcu. Ale czy ekspozycja na słońce jest korzystna dla dzieci?
Słońce nie tylko dla zdrowia
Promieniowanie słoneczne przyczynia się do produkcji witaminy D w naszym organizmie. Ta z kolei odpowiada za nasze dobre samopoczucie, energię i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Witamina D działa także na kości, zmniejszając ryzyko ich złamań, więc jest niezbędnym elementem diety, także dziecka. Wniosek nasuwa się sam – ze słońca warto korzystać, ale oczywiście w umiarze. Nadmierne promieniowanie słoneczne prowadzi nie tylko do zmian skórnych w formie przebarwień czy poparzeń, ale także do rozwoju poważnych chorób skórnych, takich jak czerniak. Słońce może być naszym przyjacielem i wrogiem. Od nas zależy, jaką opcję wybierzemy dla siebie czy swoich pociech.
Opalanie nie dla dzieci
Dzieci poniżej 3. roku życia nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. Tak twierdzą eksperci, którzy podkreślają skutki opalania, jakim jest rozwój czerniaka. Rak skóry może rozwinąć się w późniejszym, dorosłym już życiu dziecka. Rodzice powinni poważnie podejść do tematu ochrony przeciwsłonecznej, dbając o zdrowie skóry swoich pociech. Poparzenia słoneczne w takim młodym wieku, przy niewykształconej skórze będą zdecydowanie bardziej bolesne i niebezpieczne. Skóra dotknięta słońcem szybciej się starzeje, ponieważ dochodzi do zerwania włókien kolagenowych. Nie oznacza to, że maluchy w ogólnie nie mogą przebywać na słońcu. Nie zabronimy im zabawy na świeżym powietrzu czy obcowania z naturą, ale do 3. roku życia najlepiej w miejscach zacienionych.
Ochrona skóry malucha
Przed działaniem szkodliwego promieniowania powinniśmy zabezpieczyć skórę naszych dzieci. Najlepsze będą kosmetyki z wysokim filtrem ochronnym. Dla dzieci polecane są produkty z filtrem SPF 50. Oprócz aplikacji kosmetyków, nie możemy zapominać o odpowiednim ubraniu, osłaniającym ramiona, okularach przeciwsłonecznych oraz nakryciu głowy, co dodatkowo będzie ochroną przed udarem. Po każdej kąpieli ponownie aplikujemy kosmetyk, nawet gdy został oznaczony jako wodoodporny. Dzieciom dokładnie smarujemy twarz, nos, uszy i usta, ponieważ one także są narażone na działanie słońca. Krem nakładamy już 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.
Katarzyna Antos