Podczas wakacji, większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, wystawiając ciało na działanie promieni słonecznych. Te z kolei, w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe, powodując udar słoneczny. Jak rozpoznać udar u dziecka?
Udar słoneczny
Ciało wystawione na słońce nagrzewa się, nawet do temperatury ponad 40 stopni. Dzieje się tak, gdy dziecko bądź osoba dorosła nie ma nakrycia głowy, nie zastosowała na ciało żadnych filtrów ochronnych oraz nie przyjmowała regularnie płynów. Długa ekspozycja na słońce może zakończyć się udarem słonecznym, dlatego dzieci w ogóle nie powinny wychodzić na słońce bez nakrycia głowy. Organizm, który zostaje nagrzany nie jest w stanie się ochłodzić, dlatego dochodzi do szeregu dolegliwości, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Jak rozpoznać udar?
Udar słoneczny charakteryzuje się dolegliwościami, które łatwo zaobserwować. W okresie wakacyjnym, dzieci są zwykle radosne, z ochotą bawią się na placu zabaw czy na plaży. Może się zdarzyć, że nasza pociecha spędziła zbyt dużo czasu na słońcu, zwłaszcza bez chusty czy czapki, osłaniające od słońca. Wtedy może dojść do udaru słonecznego, który rozpoznamy po takich objawach jak wysoka gorączka, dreszcze, wymioty czy bóle głowy. Do typowych oznak udaru należą także trudności w oddychaniu, poparzenia słoneczne oraz osłabienie organizmu. Apatyczność i płaczliwość również powinna nas zaniepokoić, szczególnie gdy nasza pociecha jeszcze kilka godzin wcześniej czuła się znakomicie. Tak nagła zmiana samopoczucia powinna skłonić nas do szybkiej reakcji i pomocy dziecku.
Pierwsza pomoc przy udarze
Przede wszystkim należy zabrać dziecko ze słońca, do cienia lub zadaszonego miejsca. Warto zmienić ubranie malucha lub rozpiąć to, które ma na sobie, by zapewnić skórze lepszy oddech. Wysoką temperaturę, do której doszło w wyniku nagrzania organizmu, możemy zbić chłodną kąpielą lub kompresem. Dobrą opcją będzie przyłożenie do szyi czy skroni kostek lodu. Nie zapomnijmy o nawadnianiu organizmu dziecka, Podajmy mu wodę lub izotonik. Warto pomasować kończyny malucha, by przywrócić prawidłowe krążenie. W przypadku zaobserwowania takich objawów jak wymioty i poparzenia, wezwijmy pogotowie ratunkowe. Nie czekajmy, tylko działajmy, bo liczy się czas i życie naszego dziecka. Po udarze słonecznym mogą pojawić się powikłania, takie jak niewydolność narządów, drgawki czy śpiączka, dlatego należy obserwować malucha.
Dziecko nie powinno wychodzić na słońce bez nakrycia głowy. Najlepiej unikać jego ekspozycji na słońce w godzinach największego promieniowania, czyli między 10 a 15. Wtedy malec powinien pozostać w cieniu. Nie można zapominać o dostarczaniu mu płynów, by nawadniać organizm od środka i nie dopuścić do jego przegrzania. Latem na skórę aplikujmy kremy z filtrem, a w przypadku odzieży, wybierajmy tylko przewiewne tkaniny.
Katarzyna Antos