Centralna część bąbli nad skórą ma kolor porcelanowy, a w ich otoczeniu występuje rumień. Obrzęk głębszych warstw skóry, tzw. obrzęk naczynioruchowy, najczęściej lokalizuje się w jamie ustnej, na powiekach, w okolicach narządów płciowych, może jednak występować w innych okolicach.
Rodzaje pokrzywek
Pokrzywka dzieli się na:
- fizykalną (z ucisku, z zimna, słoneczna, wodna)
- zwykłą (nawracająca i epizodyczna)
- naczyniową (zapalenie naczyń)
- obrzęk naczynio-ruchowy
- pokrzywkę kontaktową
Przyjmuje się, że 20% populacji ma dolegliwości związane z pokrzywką, która może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyczy jednak ludzi młodych.
Objawy
Zazwyczaj są to bąble rumieniowe, ze świądem o różnym nasileniu – od bardzo łagodnego do niezwykle silnego – uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie pacjentów w ciągu dnia i zaburza sen.
Zmiany cechują się różnorodnością, jednakże zazwyczaj w ciągu godzin, a niekiedy minut przybierają porcelanowy kolor i zanikają. U niektórych pacjentów z pokrzywką naczyniową zmiany mają tendencję do utrzymywania się powyżej 24 godzin. Wszyscy pacjenci z pokrzywką wymagają opieki dermatologa.
ja chyba mam coś podobnego, ale obawiam się ze moze to byc tez swierzb.. jak to rozroznic?? swedzenie jest nie do wytryzmania
przy swierzbie wystepują przeczosy, to są takie pręgi od wyżłobień roztocza, bleee..;) dobrze, że już mam to za sobą…:) masz cos takiego?