cesarka a ryzyko astmy

W norweskich badaniach (Norwegian Institute of Public Health) wzięło udział ponad 37 000 osób, u których sprawdzano zależności pomiędzy metodą przyjścia na świat a rozwojem zakażeń dolnych dróg oddechowych, świszczącego oddechu i astmy w pierwszych trzech latach życia.

Dzieci urodzone przez planowanym terminem lub na skutek cesarskiego cięcia zostały porównane z urodzonymi siłami natury.

Wyniki wskazują, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają podwyższone ryzyko zachorowania na astmę w wieku trzech lat, ale nie mają zwiększonego ryzyka częstych zakażeń dolnych dróg oddechowych lub świszczącego oddechu.

Zwiększone ryzyko astmy wśród dzieci po cesarce było wyższe u tych, których matki nie miały alergii.

Poród przez cesarskie cięcie a ryzyko astmy

Co jest przyczyną?

Samo cesarskie cięcie nie powoduje zwiększonego ryzyka astmy, ale dzieci, które przyszły w ten sposób na świat mogą mieć zwiększone ryzyko astmy z powodu zmienionej flory bakteryjnej w jelitach, co wpływa na rozwój ich systemu odpornościowego, albo też dlatego, że u dzieci urodzonych w ten sposób często występuje zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu oddechowego w ciągu pierwszych tygodni życia.
TG

Źródła – American Journal of Epidemiology / Medical News Today