Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nie mamy nawet pojęcia.
Jak rozpoznać, że dany kosmetyk nas uczula?
Otóż oznaki tego mogą być dwojakie: wewnętrzne i zewnętrzne. Typowymi objawami uczulenia są uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia oraz naprężenia skóry, w wyniku których możemy zaobserwować na ciele zmiany takie jak rumień, trądzik, suchość, a nawet pęknięcia naskórka.
Według najnowszych statystyk każdy z nas używa w ciągu dnia 6-8 kosmetyków. Biorąc pod uwagą, że jeden produkt zawiera od kilku- do kilkudziesięciu składników, powstaje w ten sposób zawrotna suma nawet kilkuset czynników, będących potencjalnymi alergenami, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie substancje, które działają negatywnie na naszą skórę, faktycznie uczulają. Czasem zaczerwienienie jest tylko objawem wrażliwości naskórka. Jak rozpoznać różnicę? Jeżeli bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zauważymy na skórze zmiany, świadczy to wyłącznie o jej wrażliwości. Jeśli jednak reakcja nie zniknie lub zaobserwujemy ją po dłuższym czasie (od kilku godzin do kilku dni) po użyciu kosmetyku, będzie to znaczyło, iż prawdopodobnie któryś jego składnik nas uczula.