Alergiczne podłoże chorób uszu jest o tyle niebezpieczne, że należy je jak najszybciej właściwie zdiagnozować. Pozwoli to uniknąć powtarzania zabiegów leczniczych oraz nawracających zapaleń uszu, które u dzieci mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń elementów odpowiedzialnych za przewodzenie dźwięków.
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci w połączeniu z przerostem błony śluzowej okolicy nosogardła i wyściółki jamy bębenkowej wpływa na powstawanie wysiękowego zapalenia ucha. Często przyczyną jest tu przerośnięty migdałek, który – jeśli jest powiększony – zatyka trąbki słuchowe i tym samym zaburza przewodzenie dźwięków. Katar wywoływany alergią może spowodować pogorszenie słuchu.
Reakcje alergiczne narządu słuchu
Swędzenie skóry małżowiny usznej lub przewodu słuchowego, skłonność do infekcji ucha zewnętrznego lub uczucie wilgoci w uchu. Wszystkie te objawy mogą być reakcją alergiczną ciała. Nasilenie alergii może skutkować atakami w chorobie Meniere’a.
Podobnie zaburzenia ucha wewnętrznego manifestujące się niedosłuchem, zawrotami lub szumem w głowie mogą być oznaką problemów alergicznych.
Istnieje też prawdopodobieństwo, że aparat słuchowy lub wkładka uszna w kanale słuchowy wywoła odczyn alergiczny. W takim wypadku niezbędny może okazać się implant wszczepiany do ucha środkowego. Nie grozi on wywołaniem reakcji obronnej organizmu, u alergików nie wywołują nasilenia choroby. Gwarancją bezpieczeństwa ich stosowania jest wysoka jakość materiałów i wykonania.
Myślisz, że to alergia?
Niezależnie od tego jakie objawy niedomagania narządu słuchu pojawią się u Ciebie, jeśli Twój lekarz lub Ty sam masz podejrzenia, że to alergia może być ich źródłem nie zwlekaj i przeprowadź testy alergiczne. Być może skrócisz stawianie diagnozy, albo wykluczysz jedną z możliwych przyczyn.
po założeniu aparatów słuchowych dostałam zapalenia ropnego uszu po podleczeniu ponowiłam próbę i okazało się że powtórzyło się to samo a co najgorszego mogło mnie spotkać straciłam słuch proszę o pomoc.