Sezon plenerowy już się rozpoczął, a wraz z nim wizyty w parkach, na łąkach czy lasach. Tam z kolei czają się kleszcze, których ukąszenie może okazać się groźne dla zdrowia. Owady mogą wywołać chorobę, jaką jest borelioza.
Ukąszenie kleszcza
Kleszcze są pajęczakami, które przebywają na terenach zielonych. Wkłuwają się w skórę, by żywić się krwią. Na kleszcze narażeni są ludzie i zwierzęta. Owady atakują głównie odsłonięte części ciała. Najbardziej korzystne są dla nich dość mocno ukrwione i delikatne miejsca, jak pachwiny. Najlepiej usunąć kleszcza w przeciągu pierwszych 10 godzin. Pijąc krew, kleszcz wymiotuje, wtedy może przenieść do naszego organizmu szkodliwe substancje. Jednak nie wszystkie kleszcze, które występują w naszym kraju są nosicielami boreliozy. Nie każde ukąszenie może zakończyć się dolegliwościami chorobowymi. Wredny kleszcz może nie zdążyć nas zarazić. Najgorzej, jeśli nie zauważymy pasożyta i gonie usuniemy. Po pewnym czasie odpadnie sam, ale konsekwencje jego ataku mogą być dla nas dość bolesne. W przypadku długiego osiedlenia kleszcza w skórze, lekarz może zlecić profilaktyczną antybiotykoterapię. Jedno jest pewne, liczy się czas i szybka reakcja w postaci usunięcia kleszcza z naszego ciała.
Borelioza – co to za choroba?
Borelioza to przewlekła choroba przenoszona przez kleszcze. Oprócz niej, owady przyczyniają się do rozwoju innych schorzeń, jednak to właśnie boreliozy obawiamy się najbardziej. By doszło do zarażenia, kleszcz musi przebywać w skórze przez określony czas. Jedni twierdzą, że co najmniej kilkanaście godzin, a nawet dobę. Po ukąszeniu kleszcza może pojawić się wędrujący rumień. Wtedy trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Istnieje szereg objawów, które pozwalają rozpoznać boreliozę. Pacjenci mogą odczuwać zmęczenie, które występuje mimo odpoczynku. Do tego dochodzą bóle karku, stawów oraz szczególna nadwrażliwość na alkohol, nawet znikome ilości. Mogą wypadać włosy, pojawiają się zaburzenia wzroku czy innych narządów, w tym skóry i układu neurologicznego. Objawy są na tyle charakterystyczne, że trudno pomylić je z innymi schorzeniami.
Borelioza wczesna a późna
Wyróżnia się dwa rodzaje choroby – boreliozę wczesną oraz późną. Pierwsza z nich jest mniej szkodliwa. Ogranicza się do rumienia, który może wędrować na skórze. Wtedy stosuje się leczenie antybiotykami. Im szybciej zastosuje się terapię, tym będzie ona skuteczniejsza. Późna postać ma charakter przewlekły. Towarzyszą jej wspomniane wcześniej objawy, które niektórym mogą przywołać na myśl oznaki grypopodobne. Każdy niepokojący sygnał powinien być dla nas alarmem. Najlepiej udać się do lekarza, by wykonać badania diagnostyczne i jak najszybciej wdrożyć leczenie. Konsekwencje mogą być poważne. Powikłania boreliozy mogą być znacznie bardziej groźne niż sama choroba. Prowadzą do nieodwracalnych zmian w organizmie i długotrwałego leczenia. Dlatego po każdej wizycie na terenach zielonych należy dokładnie oglądać swoje ciało.
Katarzyna Antos