Prawo obowiązuje także kobiety w ciąży, co daje im wiele przywilejów. Dotychczasowe przepisy, obowiązujące w naszym kraju zostały uznane przez Unię Europejską. Już wkrótce w życie wejdą zmiany. Czego będą dotyczyć?
Prawa kobiet
Wiele razy poruszaliśmy ważny temat praw kobiet. Każda z nich ma swoje obowiązki i przywileje. Ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobieta musi dbać o zdrowie swoje i dziecka, dlatego kobiety w ciąży mogą liczyć na regulacje zawarte w prawie pracy. Dzięki odpowiednim zapisom, pracownica spodziewająca się dziecka może domagać się pewnych kwestii, które jej się należą. Komisja Europejska dokładnie przyjrzała się naszym przepisom, stwierdzając, że nie są one zgodne z aktualnymi regulacjami, panującymi w Unii Europejskiej. W związku z tym nastąpią zmiany. Czy na korzyść kobiet ciężarnych?
Zmiany już od 1 maja
Zmiany w prawie kobiet w ciąży wejdą w życie już 1 maja br. Warto zapoznać się z Kodeksem Pracy i poznać przepisy, które zostały uregulowane zgodnie z normami UE. Przede wszystkim zmieni się czas pracy przy komputerze. Do tej pory każda ciężarna mogła pracować maksymalnie 4 godziny na dobę. Teraz czas pracy wydłuży się do 6, ponieważ dopuszczalnych będzie 8 godzin pracy, przy czym każdej godzinie zegarowej przysługuje 15 minut przerwy. Czyli normą pozostaje 45 minut pracy przed ekranem na godzinę.
W ciąży szkodliwe jest dźwiganie ciężarów, więc ciężka praca fizyczna stwarza ryzyko dla pań oczekujących dziecka. O to także dbają przepisy, które wspominają o zakazie przenoszenia ciężkich przedmiotów, także na taczkach czy wózkach. Szkodliwe są także wszelkie chemiczne ciecze i inne materiały tego typu. Ciągnięcie czy przetaczanie ciężarów nie wchodzi w grę, dlatego warto znać swoje prawa i nie zapominać o zdrowiu oraz bezpieczeństwie.
Co do pracy w pozycji stojącej, przepisy także jasno się określają. Kobieta ciężarna nie powinna pracować w pozycji stojącej łącznie 3 godzin. Jednorazowo powinien być to czas nie przekraczający 15 minut, przy czym nastąpić powinna przerwa, także licząca kwadrans.
W czasie ciąży wykluczono całkowicie pracę pod ziemią. Dotyczy to także matek karmiących. Nowe przepisy dotyczą podwyższenia norm dźwigania ciężarów kobiet karmiących. Dotychczas normy te były równe dla pań w ciąży i tych karmiących. Panie nie mogą wykonywać pracy w pozycjach wymuszonych, co może stanowić zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa ciąży.
Według Komisji Europejskiej zmiany były konieczne, stąd aktualizacja przepisów, które będą obowiązywały już od pierwszego dnia maja. Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć,że jej prawa w pracy nie mogą zostać łamane. Wszelkie działania, które są dla nich szkodliwe i niezgodne z obowiązującymi przepisami, podlegają ocenie sądu. Dlatego warto znać swoje prawa.
Katarzyna Antos