Choroby wieku dziecięcego należą do wyjątkowo groźnych, zwłaszcza dla osób dorosłych i niezaszczepionych dzieci, których niestety przybywa. W ciągu ostatnich tygodni, w Europie niepokojąco rozprzestrzenia się wirus odry. Choroba atakuje nie tylko dzieci. Czy rzeczywiście mamy powody do obaw?
Niepokojące przypadki zachorowań
Mogłoby się wydawać, że w aktualnych czasach, gdzie istnieją obowiązkowe szczepienia ochronne, raczej rzadko będziemy wspominać choroby wieku dziecięcego. Jak podają statystyki, liczba chorych niepokojąco wzrosła w ostatnim czasie. Środowiska medyczne winą obarczają ruchy antyszczepieniowe, które są aktywne od kilku lat. Brak szczepień zwiększa ryzyko zarażenia wirusem. Jedna osoba chora może zarazić nawet kilkanaście innych, więc choroba może szybko rozprzestrzenić się w społeczeństwie. Jedną z takich schorzeń jest odra, zaliczana do chorób wieku dziecięcego. Ale nie tylko najmłodsi są narażeni na działanie wirusa. W Bułgarii zmarło 10-miesięczne dziecko chore na odrę. W Polsce do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych, co nie zmienia faktu, że warto zachować ostrożność. Polscy lekarze apelują o szczepienia najmłodszych i zachowanie odpowiedniej higieny.
Odra atakuje nie tylko dzieci
Odra to bardzo zaraźliwa choroba. Każde dziecko, które nie zostało zaszczepione, czyli uodpornione na działanie wirusa, automatycznie znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. Z chorobą taką jak odra nie ma żartów. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy więc kichnięcie, by zarazić się groźną chorobą. Gorączka, katar, kaszel oraz zapalenie spojówek to pierwsze oznaki zakażenia. Do najbardziej charakterystycznych objawów odry zalicza się wysypka, pojawiająca się na całym ciele chorego. Wysypka może utrzymywać się przez tydzień, pozostawiając przebarwienia na skórze i łuszczący się naskórek. Objawy tonie wszystko, ponieważ niebezpieczne są powikłania. Choroba zakaźna może przebiegać dość łagodnie, ale nie można wykluczyć przypadków, kiedy ze zdwojoną siłą atakuje ludzki organizm, zwłaszcza z obniżoną odpornością. U dzieci z niedoborem witaminy A czy innymi choroba mogą wystąpić niepokojące dolegliwości. Powikłania po odrze mogą przyczynić się do zgonu pacjenta, szczególnie u dzieci do 5 roku życia i osób po ukończeniu 20 lat. Do najcięższych powikłań należą biegunki, ślepota, zapalenie mózgu, zapalenie płuc czy ucha środkowego.
Szczepienie ochroną na całe życie
Szczepienia ochronne mają na celu uodpornić organizm pacjenta na działanie wirusa danej choroby. Dzięki nim, jest on w stanie skutecznie walczyć z chorobą. Szczepionki są w pełni bezpieczne, nie powodują żadnych chorób czy schorzeń neurologicznych. Nie wpływają negatywnie na rozwój dzieci, więc rodzice nie powinni z nich rezygnować. Tym bardziej, że w Polsce szczepienia są obowiązkowe i bezpłatne. Każde dziecko jest objęte programem szczepień, które odbywają się według specjalnego kalendarza. Szczepienie przeciw odrze jest najlepszą ochroną dla dziecka. Dodatkowo osoby, które przechorowały odrę, zostają całkowicie na nią odporne. W 13. miesiącu życia dziecka aplikuje się szczepionkę przeciw odrze. Rodzice powinni mieć świadomość, że rezygnując z takiej formy ochrony zdrowia jak szczepienia, narażają swoje dzieci na duże niebezpieczeństwo i ryzykują ich życie.
Katarzyna Antos