Ciąża jako piękny okres przynosi nam wiele radości. W końcu to oczekiwanie na dziecko, które już wkrótce pojaw się na świecie. Jednak ten wyjątkowy stan to także czas zmian, również naszej skóry. Jedną z przypadłości skórnych ciąży są rozstępy. Co to takiego i jak się ich pozbyć?
To tylko rozstępy…
Obserwujemy swoje ciało, więc wiemy jak wygląda i kiedy się zmienia. Potrafimy dostrzec wszelkie zmarszczki, przebarwienia i inne, niekiedy niepokojące zmiany. Do częstych problemów skórnych, zwłaszcza w ciąży, zaliczamy rozstępy. To nic innego jak ślady na skórze, o kształcie wrzeciona. Rozstępy powstają w wyniku rozciągnięcia skóry. Zarówno czynniki hormonalne jak i szybki przyrost bądź spadek masy może przyczynić się do powstania na ciele rozstępów. Dla kobiety to niezbyt atrakcyjny widok. Pasma na skórze zwykle pojawiają się na brzuchu, piersiach, pośladkach czy udach, a więc miejscach, w których skóra jest najbardziej narażona na rozciągnięcie. Na początku możemy zaobserwować czerwone pasma. Po fazie zapalnej rozstępy bledną i zanikają, choć wciąż pozostają widoczne. Skóra w ich miejscach jest bledsza. Ważne, by zareagować już w fazie początkowej i skutecznie zniwelować dalsze zmiany. Ślady na skórze nie powinny być powodem do niepokoju, ale wiele kobiet planujących ciążę obawia się zmian skórnych. Pragnie zachować młody i piękny wygląd. Mamy na to sprawdzone sposoby. Niektóre z nich zapobiegają powstaniu rozstępów. Więc problem może nas w ogóle nie dotyczyć.
Sposoby na rozstępy w ciąży
Im wcześniej zaczniemy wzmożoną pielęgnację naszej skóry, tym lepiej dla jej korzystniejszego wyglądu. Odpowiednie nawilżenie to podstawa, by nasze ciało zawsze prezentowało się dobrze, również w czasie ciąży. Już od pierwszych dni ciąży możemy stosować kosmetyki, które ujędrnią skórę i sprawią, że wciąż będzie elastyczna oraz gładka. Coraz więcej produktów dla kobiet w ciąży zawiera bezpieczne składniki, które w żaden sposób nie szkodzą dziecku w łonie matki. Kosmetyki zwykle w formie kremów, balsamów czy olejków aplikujemy dwa razy dziennie, choć przy pierwszych rozstępach, zaleca się nawet czterokrotną aplikację dziennie. Wówczas możemy liczyć na lepsze efekty i skuteczniejsze działanie. Oprócz kosmetyków, naturalnym sposobem na pielęgnację skóry będzie olej kokosowy, który możemy aplikować na ciało.
Musimy pamiętać, że rozstępy same nigdy nie znikną. Zmienią swój kształt i kolor. Z czasem zbledną i spłycą się, jednak wciąż pozostaną widoczne na skórze, dlatego od samego początku warto rozpocząć z nimi walkę. Po ciąży, nieatrakcyjne ślady możemy usunąć przy pomocy lasera, mikrodermabrazji czy innych zabiegów, które doradzi nam dermatolog. Jednak znacznie lepszym i mniej kosztownym rozwiązaniem jest dbanie o skórę już od pierwszych dni ciąży. U niektórych z pań, rozstępy mogą z powodu hormonów pojawić się dopiero na kilka dni przed urodzeniem dziecka. Więc nawet, jeśli przez większość ciąży możemy pochwalić się piękną i gładką skórą, używajmy właściwych kosmetyków, które zapobiegną powstaniu rozstępów.
W preparatach na rozstępy warto szukać takich składników jak kwas foliowy, witamina E, masło shea, czy naturalne oleje, które nawilżają skórę. Właściwie dobrane składniki zadbają o naszą skórę, poprawią jej elastyczność i prawidłowe napięcie.
Katarzyna Antos