Niektóre z chorób są bardzo groźne, powodując liczne zmiany w organizmie. W przypadku najmłodszych, patologiczne zmiany mogą doprowadzić do śmierci. Do tego typu chorób zaliczamy zespół Reye’a. Czym się charakteryzuje? Co warto o nim wiedzieć?
Z historii Reye’a
Douglas Reye w latach 60. XX wieku opublikował informacje na temat wspomnianej choroby. Naukowiec zaprezentował opis kilkudziesięciu przypadków dzieci, u których zaobserwowano encefalopatię, czyli uszkodzenia mózgu i stłuszczenie narządów wewnętrznych, szczególnie wątroby. Pod koniec lat 70. odkryto związek choroby z kwasem acetylosalicylowym, który jest składnikiem popularnych leków przeciwbólowych. Od tego czasu, amerykańska agencja kontroli i prewencji chorób zaczęła ostrzegać przed stosowaniem aspiryny u dzieci, przy wirusowym zapaleniu górnych dróg oddechowych. Na opakowaniu leków zawierających kwas acetylosalicylowy znajdziemy informacje, że nie należy stosować go u dzieci poniżej 12. roku życia. Tego typu środki użyte w celach przeciwgorączkowych, są bezpieczne tylko dla osób dorosłych. Wśród możliwych działań niepożądanych aspiryny wyróżnia się zespół Reye’a.
Niebezpieczna choroba
Zespół Reye’a to bardzo niebezpieczna choroba, występująca głównie u dzieci. Jest bardzo rzadka, ale połowa chorych umiera, więc tym bardziej warto przybliżyć jej charakterystykę. Zmiany, które zachodzą w wyniku choroby maja bardzo trudny przebieg. Obejmują mózg i wątrobę, czyli ważne narządy organizmu, bez których nie może on poprawnie funkcjonować. Efektem choroby mogą być nieuleczalne uszkodzenia, utrudniające życie lub zgon pacjenta. Dorośli także mogą zachorować na zespół Reye’a. Do rozwoju choroby, oprócz terapii kwasem acetylosalicylowym, zalicza się także schorzenia metaboliczne czy działanie toksyn. Narządem, który ulega uszkodzeniom jest m.in. wątroba, w której komórkach gromadzą się lipidy. Wówczas pojawia się stan zapalny wątroby. Choroba może ujawnić się po infekcji wirusowej, wtedy przypuszczalnym powodem może być leczenie przy pomocy aspiryny. Schorzenie może pojawić się u osób, u których wcześniej w rodzinie zdiagnozowano zespół. Tendencja tego typu jest wskaźnikiem do przeszczepu wątroby. Niestety zespół Reye’a jest chorobą nieuleczalną. Terapia polega na niwelowaniu i zapobieganiu zmian. Zwykle konieczne jest leczenie szpitalne, na specjalistycznym oddziale. W przypadku szybkiego wykrycia choroby, istnieje szansa na odzyskanie sprawności. Trwałe uszkodzenia mózgu mogą doprowadzić do niepełnosprawności dziecka czy osoby dorosłej.
Jak rozpoznać zespół Reye’a?
Typowym objawem choroby są wymioty, zwykle bez konkretnej przyczyny. Już ten sygnał powinien zainteresować rodziców, tym bardziej, jeśli dziecko niedawno przeszło infekcję wirusową. Do charakterystycznych oznak zalicza się także senność, zmęczenie, apatię, zmienność nastrojów, nawracające biegunki oraz drgawki. Spada poziom glukozy i pojawiają się problemy z krążeniem i oddychaniem. U niemowląt możemy zaobserwować przyspieszony oddech. Zespół Reye’a może rozwinąć się po grypie, śwince, różyczce czy chorobie rotawirusowej. Ważne jest więc monitorowanie stanu zdrowia dziecka, nawet do dwóch tygodni po przebytej infekcji.
Lekarze przestrzegają przed podawaniem dzieciom aspiryny i podobnych środków. Zawsze bezpieczniej skonsultować się przed podaniem leku z lekarzem lub farmaceutą. Uwagę należy zwrócić także na informacje zawarte w ulotce danego leku.
Katarzyna Antos