Przed nami najgorszy okres dla alergików, czyli wiosna. Końcówka zimy to ostatni dzwonek na odczulanie. Dlaczego warto odczulać się zimą i kiedy zdecydować się na taki krok?
Alergicy zimą
Zima to zdecydowanie najłagodniejsza dla alergików pora roku. Nie ulega wątpliwościom, że alergeny są wtedy obecne, ale nie w takim stopniu, jak w porze wiosenno-letniej. Ich częstotliwość występowania jest znacznie mniejsza, co warunkuje klimat. Alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin są mniej aktywne, bo w powietrzu znajdziemy ich znikomą ilość. Wtedy nasilać mogą się alergie na kurz, sierść zwierząt czy alergie skórne, które atakują niezależnie od pór roku. Alergicy zimą czują się znacznie lepiej, łatwiej oddychają i mniej skarżą się na objawy uczuleń. Niestety zima ma swój koniec. Wtedy przychodzi wiosna i zaczyna się walka z alergią. Jest sposób, by temu zapobiec.
Odczulanie zimową porą
Każdy alergolog potwierdzi, że zima to najlepsza pora roku na odczulanie, z kilku prostych przyczyn. Po pierwsze, ekspozycja na pyłki jest znacznie mniejsza niż wiosną. Alergik nie ma styczności z dużą ilością pyłków roślin. Jego organizm zachowuje się inaczej, niż w szczycie pylenia. Objawy są mniej dokuczliwe, lub w ogóle niezauważalne. Odczulanie wiosną nie jest dobrym pomysłem, ponieważ alergik jest narażony na kontakt z alergenami, obecnymi w powietrzu. Dlatego w przypadku uczuleń wziewnych, zaleca się odczulanie zimą. Najlepiej zdecydować się na nie w styczniu, jednak luty to ostatni moment, kiedy również możemy rozpocząć kurację odczulającą.
Na czym polega odczulanie?
Odczulanie to inaczej immunoterapia, która polega na podawaniu odpowiednich dawek alergenu. Terapia może trwać kilka lat, zwykle wynosi od 3 do 5 lat. Długotrwała kuracja jest zdecydowanie bardziej skuteczna niż leczenie doraźne. Odczulanie może całkowicie uodpornić organizm alergika na alergen, czyli wyleczyć go z uporczywego uczulenia. Już dzieci od 5 roku życia mogą być poddane kuracji. Dorośli pacjenci także mogą skorzystać z odczulania. Obecne formy szczepionki pozwalają na dostosowanie do potrzeb pacjenta. Oprócz tradycyjnych zastrzyków, popularne są także tabletki podjęzykowe, które doskonale sprawdzają się u dzieci inie wymagają częstych wizyt u lekarza. Minusem odczulania są wysokie koszty. Szczepionki nie należą do najtańszych, a przy regularnych wizytach, koszty leczenia stają się dla wielu alergików nieosiągalne. Jednak skuteczność metody jest tak duża, że warto rozważyć decyzję o odczulaniu. Leczenie tego typu jest szczególnie polecane dla osób z alergią wziewną na pyłki czy roztocza kurzu.
Odczulanie to skuteczna metoda walki z uciążliwą alergią. Zimą możemy przygotować się do trudnego okresu, jakim jest nadchodząca wiosna. Po rozpoczęciu kuracji, już po kilku miesiącach odczujemy ulgę, a po kilku latach, być może zapomnimy o całym problemie alergii.
Katarzyna Antos