Tryptofan znajdziemy w suszonych dorszach, pestkach dyni i słonecznika, parmezanie, serach typu cheddar, wieprzowinie, wołowinie, łososiu oraz mięsie indyczym. Tryptofan to aminokwas, który nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem.
W powyższych produktach spożywczych występuje w ilości ponad 0,2g w każdych 100 g pokarmu. Białka tryptofanu w największym stężeniu występują w:
- mleku (2,34%),
- ziarnie sezamu (2,17%),
- ziarnie słonecznika
- w pestkach dyni (po 1,72%).
Tryptofan skutecznie chroni przed alergiami i innymi chorobami autoimmunologicznymi, w których układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki własnego organizmu. Naturalnie zakres jego działania jest ograniczony i nie należy oczekiwać cudów po zwiększeniu codziennej dawki mleka czy pestek słonecznika.
Co ciekawe, tryptofan powoduje również poprawienie nastroju, gdyż bierze udział za syntezę serotoniny, która odpowiada za uczucie zadowolenia. Jest też niezbędny do wytworzenia melatoniny, odpowiedzialnej za dobry sen.
Przedłużający się deficyt tryptofanu prowadzi do zaburzeń snu, pogorszenia zdrowia, depresji i wzrostu zachorowań oraz zwiększa się prawdopodobieństwo reakcji alergicznych.
Wprowadźmy do naszego jadłospisu pokarmy zawierające tryptofan, a będziemy się cieszyć lepszym zdrowiem i samopoczuciem.