Większość z nas zapewne wypija dziennie przynajmniej jeden kubek kawy. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranków, inni delektują się smakiem zaparzonych ziaren, z różnych stron świata. Czy jest możliwa alergia na kawę?
Czas na kawę
Możemy nie mieć czasu na relaks, wyjście do kina czy teatru, ale miłośnicy czarnego napoju, zawsze mają czas na kawę. W pracy, w biegu, na spacerze – kawę możemy dostać praktycznie wszędzie. Pijemy ją od wieków i obdarzamy wielką miłością. Kawa zachwyca swoim smakiem i aromatem, tym bardziej, że możliwości jej przyrządzania i podania jest mnóstwo. Palone i zmielone ziarna, odpowiednio zaparzone, dają nam napój, który sam w sobie ma niepowtarzalny smak, ale z pomocą dodatków nabiera innego wyrazu. Jakąkolwiek kawę weźmiemy pod lupę, bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Czy jest równie znanym alergenem?
Alergia na kawę
Nasza ukochana kawa, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania, może być przyczyną alergii. Sama kawa rzadko uczula, ale udowodniono, że alergia na kawę jak najbardziej jest możliwa. Miłośnicy tego napoju, którzy nie odczuwają żadnych niepokojących objawów po wypiciu kawy, mogą odetchnąć z ulgą i dalej cieszyć się aromatem małej czarnej. Grupą narażoną na tego typu alergie są pracownicy, zatrudnieni przy obróbce kawy. W grupach zawodowych często obserwuje się objawy alergii. Zielone ziarna kawy mogą uczulać, czego następstwem są mechanizmy reakcji IgE-zależnych.
Typowe objawy, które towarzyszą takiej alergii to astma i alergiczny nieżyt nosa. Alergię na kawę można sprawdzić, przeprowadzając testy skórne, z alergenami ziaren kawy. Badania dowodzą, że działanie alergiczne wykazują zielone ziarna kawy, które mogą ingerować w funkcjonowanie układu oddechowego, wyzwalając mechanizmy obronne, w formie wyżej wymienionych objawów. Alergeny mogą wywołać także zmiany w płucach, takie jak alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, czego powodem może być pył, unoszący się przy obróbce ziaren kawy. Kofeina, zawarta w kawie może przyczynić się do alergii, wywołując pokrzywkę. Źródłem problemów może okazać się reakcja kofeiny z lekami. Niektóre substancje mogą wpłynąć na pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych. Kawa pomaga także w leczeniu astmy, chodzi oczywiście o jej picie, nie przesadzając z dzienną dawką. Takie informacje zostały potwierdzone w badaniach.
Alergia na kawę możenie należy do najczęściej pojawiających się uczuleń, ale warto wiedzieć, że znane na świecie ziarna, to także potencjalne alergeny. Przyczyną alergii mogą być dodatki do kawy, takie jak mleko, syropy czy przyprawy. Dlatego warto unikać uczulających nas substancji, tym bardziej, jeśli uwielbiamy kawę i nie chcemy zrezygnować z jej picia. Wtedy najlepiej wykonać testy alergiczne, by przekonać się, co tak na prawdę jest przyczyną naszych problemów alergicznych.
Katarzyna Antos