Alergia pokarmowa to nadmierna reakcja układu immunologicznego na spożycie nawet niewielkich ilości uczulającego pokarmu. Dany produkt jest traktowany przez komórki odpornościowe jak potencjalnie niebezpieczny patogen, który powinien zostać wyeliminowany. W rezultacie po posiłku pojawiają się przykre objawy uczulenia. Mogą dotyczyć one skóry, dróg oddechowych lub układu pokarmowego. Alergia na czekoladę występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej dotyka dzieci. W czekoladzie uczulać może nie tylko kakao, ale też orzechy czy mleko. Co robić, gdy skóra swędzi po zjedzeniu słodyczy?
Alergia na czekoladę może wywołać swędzącą wysypkę, katar sienny lub ogólne złe samopoczucie. Niekiedy zjedzenie jej powoduje także nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry. Takie symptomy po zjedzeniu słodkości powinny skłonić nas do wykonania testów na alergię. Dzięki nim określimy, który składnik czekolady nas uczula. Jak leczyć uczulenie na ten słodki przysmak?
Co uczula w czekoladzie?
Czekolada to produkt składający się z wielu składników, które mogą nas uczulać. Za jej wyrazisty i lubiany smak odpowiedzialne są miazga i tłuszcz kakaowy. Dodatkowo dodaje się do niej mleko, tłuszcz mleczny, a także cukier oraz substancje wzmacniające smak. Biała czekolada powinna zawierać za to do 33% masła kakaowego. Niektóre jej rodzaje są wykonane jedynie z tłuszczu i cukru, przez co wielu smakoszy w ogóle nie nazywa ich czekoladą. Są za to bezpieczniejsze dla alergików. Czekoladowe słodycze często są wzbogacone o różnorodne dodatki. Wśród nich silnymi alergenami mogą być orzechy, truskawki czy cytrusy. Producenci często ostrzegają, że w ich czekoladach obecne mogą być inne uczulające składniki: gluten, soja, barwniki czy konserwanty spożywcze.
Objawy uczulenia na czekoladę
Alergia na kakao jest stosunkowo rzadka. Cierpi na nią około 5% populacji, przy czym większość chorych to dzieci. Część z nich wyrasta z uczulenia wraz z wiekiem. Dolegliwości po zjedzeniu czekolady mogą pojawić się u alergika natychmiast. Obserwuje się wtedy wysypkę, katar sienny, napad kaszlu, duszności czy nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry. Niekiedy uczulenie na kakao ma charakter opóźniony. Jego symptomy pojawiają się nawet do kilku dni po zjedzeniu czekolady. Chory skarży się wtedy na bóle głowy czy ogólne złe samopoczucie. Nadwrażliwość na inne alergeny obecne w słodyczach zależą od rodzaju i stopnia nasilenia naszego uczulenia. Najczęściej w czekoladzie uczulają orzechy i mleko. Reakcje na te produkty mogą być różne – od lekkiej pokrzywki po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.
Alergia na czekoladę – jak ją rozpoznać?
Wysypka, wodnisty katar czy swędzenie skóry pojawiające się po zjedzeniu czekolady powinny skłonić nas do wizyty u alergologa. Lekarz skieruje nas na testy na alergię, które pomogą stwierdzić, który składnik przysmaku nas uczula. Często stosowane są punktowe testy skórne. Polegają one na naniesieniu kropel roztworów z alergenami na skórę przedramienia lub pleców pacjenta. Miejsca kontaktu z uczulającym związkiem są następnie lekko nacinanie. Pojawienie się bąbla histaminowego świadczy o uczuleniu na dany produkt. Niekiedy stosowany jest także test prowokacyjny. Pacjentowi podaje się określoną ilość czekolady po odstawieniu przez niego wszelkich leków przeciwalergicznych. Wystąpienie typowych objawów świadczy o alergii. Test ten wykonuje się w warunkach szpitalnych ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
Leczenie alergii na czekoladę
W przypadku każdej alergii pokarmowej zalecana jest dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu danego produktu z jadłospisu. To przykra wiadomość dla smakoszy czekolady, ponieważ konieczna jest rezygnacja z tego przysmaku. Istotne jest wykonanie testów alergicznych, aby dowiedzieć się, który konkretnie składnik nas uczula. Być może okaże się, że nie możemy jeść jedynie czekolady z orzechami, a pozostałe jej rodzaje są dla nas dozwolone. W przypadku wystąpienia przykrych dolegliwości możemy zastosować leki antyhistaminowe, które łagodzą świąd i stan zapalny. Za to wziewne glikokortykosteroidy i beta2-mimetyki pozwolą na opanowanie napadu kaszlu i duszności. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez czekolady, powinny wypróbować karob, czyli mączkę z chleba świętojańskiego. Jest on podobny w smaku do kakao, ale nie zawiera kofeiny i nie wywołuje uczulenia.
Karolina Solga