AIDS

Wirus HIV, wywołujących AIDS wciąż jest kojarzony z narkomanią i homoseksualizmem, jednak każdy z nas może zostać zarażony. Choroby mają wpływ na przebieg ciąży i zdrowie nienarodzonego dziecka. Czy kobieta chora na AIDS może urodzić zdrowe dziecko?

Grudzień – miesiąc walki z AIDS

Co roku, 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Święto powstało z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO. Z tej okazji, na całym świecie odbywają się konferencje, happeningi i różnego rodzaju akcje, mające na celu edukowanie w kierunku AID i HIV. Symbolem zarażonych wirusem HIV i chorych na AIDS jest czerwona wstążka. Kampanie dotyczące problemu są elementem profilaktyki i pogłębieniu świadomości na temat zagrożenia.

AIDS – co to takiego?

AIDS jest to zespół nabytego niedoboru odporności. Nazwa choroby pochodzi od pierwszych liter angielskich określeń. Choroba jest końcowym stadium zakażenia wirusem HIV. Wirus ten należy do grupy, która ujawnia się po czasie, dając objawy chorobowe. Najwięcej osób zarażonych stanowią mieszkańcy Afryki. Na jej obszarze, każdego roku umiera najwięcej osób chorych na AIDS. HIV może wywołać AIDS, ale bywa, że nie daje żadnych objawów, lub choroba jest leczona, a pacjent żyje długo. Początkowe objawy choroby można utożsamić z przeziębieniem. Symptomy przy AIDS mogą przyjąć formę ukrytą. Przy rozwiniętej chorobie mogą pojawić się nowotwory, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych.

AIDS a ciąża

Kobieta chora na AIDS może zajść ciążę. Chora na AIDS może urodzić zdrowe dziecko. Musi tylko wiedzieć, że jest zarażona wirusem HIV. Wirus jest w stanie przenieść się na płód. Do zarażenia może dojść także podczas porodu. Ryzyko wynosi ok. 30 %. Jednak poród przez cesarskie cięcie może zmniejszyć takie ryzyko. Już w okresie ciąży prowadzi się terapię, która mana celu zmniejszenie kopii wirusa HIV. W tym celu podaje się odpowiednie leki antyretrowirusowe. Terapia powinna rozpocząć się od 14. tygodnia ciąży. Tuż po porodzie bada się krew dziecka, by przekonać się, czy jest zarażone. Do momentu otrzymania wyników, profilaktycznie można podawać dziecku leki. Wysokie ryzyko zakażenia stanowi także karmienie dziecka piersią, dlatego matki chore na AIDS powinny karmić swoje pociechy mlekiem modyfikowanym. Partnerzy, którzy są nosicielami HIV mogą urodzić zdrowe dziecko, dzięki metodzie oczyszczania plemników, stosowanej od lat. 90. Sztuczne zapłodnienie zapobiega zarażeniu partnera oraz dziecka, co pozwala osobom chorym na wychowanie zdrowego potomstwa.

AIDSNajważniejszą kwestią jest świadomość rodziców o konsekwencjach, jakie daje wirus HIV, wywołujący AIDS. Leczenie jest dość kosztowne, a dzięki profilaktyce i nowoczesnym rozwiązaniom medycznym, przyszła mama może zadbać o zdrowie swojego dziecka, które nie musi być skazane na chorobę.

Katarzyna Antos