Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą, przewlekłą dermatozą charakteryzującą się uporczywym swędzeniem skóry. Jest drugim co do częstości występowania schorzeniem dermatologicznym. Chorują na nie najczęściej dzieci – AZS występuje u co piątego z nich. Niestety, część osób musi borykać się z nim nawet po osiągnięciu dojrzałości. Podłożem tej choroby jest atopia, czyli genetycznie uwarunkowane skłonności do chorób alergicznych. Stan skóry atopika pogarszają nie tylko alergeny, ale także substancje drażniące, takie jak detergenty czy konserwanty. Z tego powodu wybór prezentu dla chorego na AZS może być trudnym zadaniem. Jakie kosmetyki podarować atopikowi?
Święta to trudny czas dla atopików. Ze względu na liczne alergie pokarmowe chorzy muszą unikać wielu wigilijnych potraw. Ich skóra reaguje także nadmiernie na tradycyjne kosmetyki czy perfumy. A to właśnie zapachowe specyfiki są chętnie wybierane na prezent. Jeżeli wiemy, że nasz bliski cierpi na atopowe zapalenie skóry, podarek dla niego wybierajmy ostrożnie. Na szczęście w drogeriach i aptekach dostępne są preparaty stworzone specjalnie z myślą o alergikach.
Atopowe zapalenie skóry – dlaczego jest tak dokuczliwe?
Skóra u zdrowych osób pokryta jest ochronnym hydrolipidowym płaszczem. Składa się on z sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe oraz lipidów pochodzących z komórek naskórka. Tworzy warstwę, która jest nieprzepuszczalna dla wody, alergenów, szkodliwych substancji czy patogenów. Atopowa skóra pozbawiona jest płaszcza lipidowego. Staje się przesuszona, skłonna do podrażnień i nadkażeń. Do suchej cery z łatwością przylegają bakterie, takie jak gronkowiec złocisty, który najczęściej kolonizuje skórę atopików. Szkodliwe mikroorganizmy zaostrzają stan zapalny, nasilając objawy wyprysku atopowego. Dolegliwości pogarszają się także, gdy chory ma kontakt z alergenami i stosuje drażniące specyfiki.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Atopowym zapaleniem skóry nie możemy się zarazić. Przyczyna tego schorzenia nie jest jednak jednoznacznie ustalona. Na jego rozwój wpływa najprawdopodobniej wiele czynników. Istotne jest podłoże genetyczne, czyli atopia. AZS częściej występuje u osób, w których rodzinie występowały choroby alergiczne. Prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysku atopowego wzrasta nawet do 80%, jeżeli na schorzenie to cierpieli oboje rodzice dziecka. Ważną kwestią jest również zanieczyszczenie środowiska. AZS rozwija się z większą częstotliwością u osób zamieszkujących duże miasta. Nie bez znaczenia jest też częsty kontakt z alergenami, detergentami i sztucznymi, chemicznymi specyfikami.
Jak objawia się AZS?
Chorzy na atopowe zapalenie skóry muszą zmagać się z przykrym świądem. Jest to najbardziej uciążliwy objaw schorzenia. Swędzenie skóry nie pozwala atopikowi spać, staje się też przyczyną problemów z koncentracją. Dodatkowo na cerze pojawiają się wypryski, zaczerwienienia, nadżerki czy pęcherzyki. Naskórek intensywnie się łuszczy, a skóra staje się pogrubiała. W zależności od wieku, atopowe zapalenie skóry może pojawiać się w różnych okolicach ciała. U najmłodszych dzieci atakuje głównie twarz, głowę i szyję. Starsze pociechy mają zmiany na kończynach, szczególnie w zgięciach kolan i łokci. U dorosłych AZS pojawić się może symetrycznie na całym ciele. Nieestetyczne zmiany często stają się przyczyną kompleksów atopika. Dlatego warto dbać o skórę za pomocą specjalnej pielęgnacji, która pozwala na kontrolowanie choroby.
Pielęgnacja skóry atopowej
Atopowe zapalenie skóry wymaga zmiany stylu życia nie tylko od atopika, ale również od jego rodziny. Temperatura w mieszkaniu chorego nie może być wyższa niż 21°C. Zbyt wysoka może wywołać pocenie się, co podrażnia delikatną skórę i nasila świąd. Z otoczenia i jadłospisu należy wyeliminować alergeny, na które atopik reaguje nadwrażliwością. Oznaczać to może wymianę pościeli na hipoalergiczną czy zakaz posiadania zwierzątka domowego. Istotne są także odpowiednie ubrania dla atopika. Wełna czy obcisła, syntetyczna odzież mogą niekorzystnie wpłynąć na jego skórę. Warto pamiętać o tych zasadach, gdy wybieramy prezent dla chorego na AZS. Uważajmy, by nie kupić niczego, co zawiera szkodzące mu alergeny. Czy bezpiecznym podarunkiem dla atopika będą kosmetyki?
Jakie kosmetyki podarować atopikowi?
Przesuszona, atopowa skóra wymaga intensywnej pielęgnacji. Musi być stale natłuszczana i nawilżana. Jednocześnie kosmetyki dla atopika nie mogą zawierać drażniących substancji: konserwantów, barwników czy zapachowych dodatków. Niestety, standardowe specyfiki hipoalergiczne także mogą nasilić objawy wyprysku atopowego. Musimy sięgnąć po takie, które są przeznaczone specjalnie dla chorych na AZS. Są to tak zwane emolienty stworzone na bazie olejów mineralnych. Nie tylko natłuszczają skórę, ale także wspomagają jej regenerację, niwelują świąd i nadają przyjemną gładkość. Emolienty dostępne są w formie mleczek, kremów do rąk, twarzy czy ciała, emulsji, oliwek lub żeli pod prysznic. Warto dowiedzieć się od bliskich atopika, jakiej firmy specyfiki on stosuje. Na pewno ucieszy go skuteczny preparat z tej samej serii.
Karolina Solga