Alergia pokarmowa może mieć różne oznaki. Najcięższym objawem jest wstrząs anafilaktyczny, który może nawet prowadzić do zgonu (np. w ciężkich reakcjach alergii na “orzechy”: czy warzywa opryskane silnie pestycydami).
Warto wiedzieć, że alergia pokarmowa może nawet znacznie upośledzać pracę mózgu, prowadząc do zaburzeń koncentracji, silnego, wręcz paraliżującego zmęczenia, apatii, agresji, maskowanych dolegliwości psychiki, o które nie podejrzewalibyśmy alergii. Stany lękowe nie są rzadkością, zarówno u nastolatków, jak i dorosłych – w tym m.in. ataki paniki.
Gorzej, jeśli mamy objawy alergii krzyżowej – i objawom pokarmowym towarzyszy pyłkowica, nasilając przebieg alergii (np. uczuleni na pyłki brzozy nie tolerują często orzechów, soi, owoców pestkowych i egzotycznych czy nawet naszych rodzimych gruszek i jabłek – w stanie surowym).
Uczuleni na pyłki traw nie tolerują pszenicy i innych zbóż, pomidorów, warzyw strączkowych oraz orzeszków ziemnych, a uczuleni na pyłki bylicy – marchwi, selera, curry, przypraw do piernika, do grilla, kolendry, bazylii i rumianku. Zaś uczuleni na mleko krowie często nie tolerują drobiu ani wołowiny.