Coraz większą popularność zyskuje poród w wodzie. Od wieków wiemy, że woda posiada właściwości lecznicze. Jak wygląda poród w wodzie i czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?
Poród nie dla każdej kobiety
Nie każda kobieta może zdecydować się na poród w wodzie. Zdarza się, że tylko niektóre fazy porodu mogą odbywać się w środowisku wodnym. Wszelkie choroby, takie jak nadciśnienie, infekcje czy schorzenia dermatologiczne należą do przeciwwskazań. Przy przodującym łożysku czy zaobserwowaniu krwawienia także należy zrezygnować z takiej formy porodu. Przedwczesny poród niesie ryzyko powikłań, więc wtedy także rezygnuje się z pomocy wody. Istotną rolę odgrywa również ułożenie dziecka do porodu. Tylko przy prawidłowym, lekarz pozwoli na poród w wodzie.
Dla kogo taki poród?
W sytuacji, gdy matka i jej dziecko są zdrowi, jak najbardziej można podjąć decyzję o porodzie w wodzie. To dobre rozwiązanie, ponieważ środowisko wodne pomaga w całym przebiegu akcji porodowej. Woda łagodzi bolesne skurcze i niweluje stres związany z nową sytuacją. Tego typu poród trwa krócej, co zmniejsza ryzyko niedotlenienia płodu. Woda jest dla dziecka znajomym i bezpiecznym otoczeniem, więc przychodząc na świat, maluch zdecydowanie mniej płacze i jest bardziej spokojny. Wodne otoczenie neutralizuje wszelkie inne bodźce, które uderzają dziecko, przychodzące na świat.
Jak przebiega poród w wodzie?
Poród w wodzie odbywa się zwykle w wannie. Kobieta musi być zanurzona na głębokość do 60 cm. Istotna jest temperatura wody, która musi wynosić maksymalnie 37 stopni. Taką też należy podtrzymywać przez całą akcję porodową. Temperatura sali porodowej powinna wynosić ok. 26 stopni, wtedy pacjentka będzie czuła się komfortowo. Wanna musi być odpowiednio przygotowana do porodu. Jej dno ściele się specjalną folią bakteriobójczą, by kobieta w ciąży nie dostała żadnej infekcji. Wannę wypełniamy wodą lub solą fizjologiczną. Powinno się wymieniać ją na bieżąco, ponieważ z pewnością przedostaną się do niej wody płodowe czy krew, co może być dla kobiety dość krępujące i niekomfortowe. Do wanny można wejść, przy rozwarciu szyjki macicy na szerokość ok. 5 cm. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, a cała akcja przebiega pomyślnie, kobieta może pozostać w wodzie aż do momentu urodzenia dziecka. W innym wypadku lekarz może zlecić natychmiastowe opuszczenie wanny. Woda działa niczym naturalny lek przeciwbólowy, co zapewnia rodzącej duży komfort i daje poczucie spokoju. Mięśnie się rozluźniają a ciało się odpręża, więc zmniejsza się konieczność nacięcia krocza.
Katarzyna Antos
Marzy mi się taki,następny w marcu więc kto wie